Zaman Çarkı – Ken Grimwood

”Ya sizi bekleyen bir son olmasaydı…”

Sonsuza dek yaşamak, hiç yaşlanmamak; ödül mü, yoksa ceza mı?

Sil Baştan’ın yazarı Ken Grimwood bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Zaman Çarkı 1980 Boston ve 1682 Versailles olarak iki zamanda anlatılıyor. Geçmişin birçok sürprizi ile ikili bir zaman yolculuğu bizleri bekliyor.

Zaman Çarkı‘nın temasına göz attığımızda inanılmazlığı ile biraz Sil Baştan’ı andırsa da bambaşka bir roman olmuş. Geçmişteki olaylara, kişilere tekrar şahit olacaksınız. Tarihi sanki yeniden yaşayacaksınız.

Zaman Çarkını okurken birçok soru oluşacak düşüncelerinizde. Neden? Nasıl? Olabilir mi?.. Ama merak içinde kısa bir sürede bitireceğinizi düşünüyorum.

Hikayemiz Elise Travers ile Boston 1980’de başlar. Elise Travers , hayatı üç yüz yıl önce başlamış fakat, güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş, en küçük bir yaşlılık belirtisi bulunmayan, sağlıklı ve güzel bir kadındır. Hayatının ve kendinin lanetlendiğini düşünmektedir. Kendi durumuna akıl erdirememektedir.

Diğer yandan Versailles Sarayı 1682’de, hikayemiz 14.Louis’in hükmettiği bir döneme dek gelmektedir. Ve birçok tarihi olay ve kişi sizi beklemekte. Geçmişte kimin Elise olduğunu merak ederek hızla geçeceksiniz sayfaları. Hatta Montesquieu, Voltaire, Rousseau gibi önemli kişilerle karşılaşacaksınız ve onların diyaloglarıyla kendinizi gerçekten tarihte hissedeceksiniz.

Boston’da hikayemiz, genetik üzerine çalışan ve son zamanlarda yaşlanma genetiği üzerinde çalışan bir bilim insanı olan Dr. Arthur Goldman’ la devam eder. Olaylar doktorun çalışmaları ve doktorun Elise ile karşılaşmasıyla ilerler.

Elise gelişen teknoloji ile birlikte kendine neler olduğunu öğrenmek istemektedir. Neden yaşlanmıyorum? Neden tüm rahatsızlıklarım hemen iyileşiyor? Sonsuza kadar yaşayacak mıyım? sorularına cevap bulmak istemektedir.Ve bunun için Dr.Goldman ile görüşmeye başlar. Çünkü artık ülke ülke gezmekten, belli bir süre insanların yanında durduktan sonra şaşkın bakışlar ve dedikodulara maruz kalmaktan sıkılmıştır. Eşini, en yakın arkadaşını, sadık hizmetçisini kaybetmiştir. Ama yıllar geçmesine rağmen o hep aynıdır. Artık yaşadıklarından sonra Elise de yaşlanmak ister. Yüzünde kırışıklıklar, saçında beyazlar olsun ister. Bu duruma nasıl dayanacağını bilememektedir. Sevdiği adamlar belli bir süre sonra hayata veda ettiği için insanlardan ve onlarla ilişki kurmaktan kaçar hale gelir.

Zaman Çarkı’nda farklı ülkelerde farklı tatlar, yaşayışlar, olaylar sizleri bekliyor.

Grimwood ‘un başarılı anlatımı ile sıkılmadan , merak içinde bitireceksiniz kitabı. Değişik hayatlarla, hastalıklarla karşılaşıp hayret edeceksiniz.Ve “gerçekten olabilir mi” derken bulacaksınız kendinizi. Peki bir insan sonsuz yaşayabilir mi? Bu nasıl mümkün olur? Sorularını soracaksınız .Ve bunun nedeni merak ederek elinizden düşüremeyeceksiniz.

Ken Grimwood‘dan sıra dışı bir eser daha.Zaman Çarkı ile düşüncelerinizin sınırlarını aşıp farklı bir yerde bulacaksınız kendizi. Tarih ile içi içi olan bir roman. Tarihi romanları seven biri olarak geçmişi okurken de çok keyif aldığımı söylemeliyim. Kolay anlaşılır bir dille yazılmış. Grimwood’un tarzını ve tarihi roman sevenlere kesinlikle öneriyorum.

Ken Grimwood’un MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Sil Baştan