Zamanda Kıvrılma – Madeleine L’Engle

Zamanda Kıvrılma, Madeleine L’Engle’in Zaman Dörtlemesi serisinin ilk kitabıdır. Kitabın önsözü, yazarın neden kitap yazdığını ve neden kitaplarındaki karakterleri başka gezegenlere yada mikro evrenlere gönderdiğini anlatır. Madeleine L’Engle her gece yıldızlara bakar ve onların ne kadar uzakta olduğunu düşünür, bu ona başka galaksilerde de düşünebilen canlıların olduğunu düşündürür ve yalnız değiliz der, bu da onu yazmaya iter. Kitaplarındaki karakterleri de varlığına inandığı galaksilere götürür. Zaman Dörtlemesi benim için çok ayrı bir yere sahiptir ve şimdi size ilk kitabı Zamanda Kıvrılma’yı tanıtacağım, bu çok şirin, okunası kitabı:)

Meg, Charles, Sandy ve Dennis dört kardeşler ve anneleri ile birlikte yaşarlar. Babaları çok iyi bir fizikçidir ve zamanın beşinci boyutuyla ilgili deneyleri yaparken gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Zamanda Kıvrılma Meg ve Charles‘ın babalarını bulmalarının garip hikayesini anlatıyor.

Kahramanlarımızın zamanda yolculuk yapmaları küçük kardeşinin tanıştığı gizemli kişi Bayan Neyinnesi ile başlar. Daha sonra Bayan Kim ile ve Bayan Hangisi ile tanışırlar. Birbirinden çılgın bu bayanlar çocuklar için önce alışılmadık gelse de kısa zamanda onları çok severler. Söylemeliyim ki serinin diğer kitaplarında bile çok özlediğimiz karakterler bunlar. Her birinin ayrı bir özelliği var ve kahramanlarımıza da hem bir görev veriyorlar, hem de babalarını bulmaları için zamanda yolculuk yapmalarına yardım etmiş oluyorlar. Her şeyin anormal olduğu çok uzaklardaki bir galaksiye yolculukları başlıyor. Burada her şey neredeyse mükemmeldir. Herkes aynı anda aynı şeyi yapıyor, insanlar işlerine tam vaktinde gidip dönüyor, çocuklar aynı anda oynuyor, hatta toplarıyla oynarken toplarını asla düşürmeyecek şekilde eğitiliyorlar. İşte tüm bunların böyle olmasına sebep olan kötü bir Beyin, tüm gezegeni ele geçirmiştir. Babaları da burada hapis olmuştur ve onuda kurtarmaları gerekir. Beyin Charles’ı da esir alır. Sonunda Meg bu Beyin ile mücadele etmek zorunda kalır, ona Beyin’de olmayan bir şeyle karşı koyar ve babaları ile birlikte evlerine geri dönerler.

Eski kitapların satıldığı ancak şuan kapanmış sahafımdan aldığım Zamanda Kıvrılma çok sevdiğim bir kitaptır. Sadece çocuklar için değil onu da belirteyim, belki ilk kitap size öyle gelebilir ancak diğer kitaplarda karakterler büyüdükçe sizde büyüyorsunuz. Kitabın fizikle yakın olması, zaman kavramına anlaşılır şekilde değinilmesi bu tür konuları sevenler için kitabı cazip hale getiren öğeler. Kitap içerisinde Bayan Kim, ünlü düşünürlerden ve diğer dillerden ünlü sözler söyler, bu da benim hoşuma giden bir başka şeydi. Bu sözleri okudukça bir kenara not ettiğimi de hatırlıyorum.

Serinin diğer kitapları; Kapıdaki Rüzgar, Zamanı Bükülen Gezegen ve Çöl Sular Altında. İlk üç kitap yine Meg ve Charles’ın zamandaki maceralarını anlatıyor. Son kitap ise ikiz kardeşler Sandy ve Dennis hakkında. Kimi hüzünlendiren kimi ise tanıdık hikayelere bizide götürdüğü için sevindiren bu kitapları da beğeniyle okuyacaksınız. Diğer kitaplar hakkında da yazacağım, seriyi benden çok sevebilirsiniz 🙂

Bu arada kitabın aldığı ödülleride söyleyelim; Newbery Ödülü ve Newbery Nişanı‘na sahip kitap en iyi çocuk edebiyatı kitabı olarak seçilmiştir. Newbery Ödülü ve Nişanı John Newbery (18.yy İngiltere yayıncı ve kitapçısı )  adına 1921 yılından beri en iyi çocuk edebiyatı kitaplarına veriliyor.

Serinin diğer kitapları;

Çöl Sular Altında

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Zamanda KıvrılmaMadeleine L’Engle