Küçük Kadınlar – Lousia May Alcott

Küçük Kadınlar çoğu gencin, özellikle annelerimizin de çocukluğunda hayranlıkla okuduğu bir seridir. Bir anne ve dört kızının yokluk içinde kurduğu sıcak yuvayı anlatan Küçük Kadınlar, Lousia May Alcott’un ailesine bakmak zorunda kaldığı dönemlerde kendi yaşam hikayesini romanlaştırmasıyla ortaya çıkan bir eser. Bu arada şunu da söyleyeyim, şu sıralar Tv’de Küçük Kadınlar adıyla yayınlanan dizinin senaryosu en başta kitap örnek alınarak hazırlanmışsa da artık hiç bir alakası yok. Bu nedenle okuyacak olanlar için hiç bir önyargı oluşturmamasını diliyorum, çünkü bu kitapları okuduğunuzda sizinde çocukluğumun en güzel kitaplarından biriydi diyeceğinize eminim…

Dört kız kardeş Meg, Jo, Beth ve Amy anneleriyle birlikte yaşarlar, babaları ise savaşa gitmiştir. Babalarının da olmamasından dolayı dört kardeşin ve annelerinin hayatı pek kolay geçmez, öncelikle maddi sorunlar peşlerini hiç bırakmaz. Ayrıca Beth de hastadır ve sürekli bakıma ihtiyaç duyar. Jo, kitap okumayı çok sever ve arada yazılar yazar. Beth, müziğe ilgi duyar ve Amy ise resim yapmayı çok sever. Meg ise ailenin en büyük kızıdır ve çok güzeldir. Komşuları Bay Laurence, huysuz bir adamdır ve komşularından uzak durur. Torunu Laurie ise bu dört kız kardeşle vakit geçirmekten çok hoşlanır ve onları çok sever. Özellikle Jo’ya ayrı bir ilgi duyar.

Küçük Kadınlar dört kitaptan oluşuyor demiştim. Bunlar Küçük Kadınlar, İyi Eşler, Küçük Erkekler, Jo ve Ailesi. Adından da anlaşıldığı üzere ikinci kitap olan İyi Eşler dört kardeşin her birinin evlenme hikayesini anlatıyor. Bu kitapta beklenmedik olaylar tabi ki çok. Ummadığınız kişiler arasında yaşanan aşklar, anne olan Meg’in yaşadıkları, babalarının eve geri dönmesi…Ardından gelen Küçük Erkekler ise Jo ve eşinin kimsesiz çocuklara yardım etmek için kurdukları kocaman bir evde yaşanan hayatları anlatıyor. Bu kitapta ise çocukların yaşadıkları, Jo’nun çocukları iyi biri olarak yetiştirmek için gösterdiği çabalar anlatılır. Jo ve kocası çocuklara sımsıcak bir yuva verirler. Son kitap Jo ve Ailesi ise bu sefer Küçük Kadınlar ile çocuklarının yıllar sonra bir araya gelişini ve yaşadıklarını anlatır.

Küçük Kadınlar herkesin çocukluk ile gençlik dönemi arasında mutlaka okuması gereken kitaplardan biri. Bir ailenin zenginlikten yoksulluğa doğru gidişinde birbirine tutunmasını anlatır ve isminin hakkını da şöyle verir; bu roman bize dört tane Küçük Kadın profili çizer. İnsanlara verdiği mesajlar ile, anlattığı hikayeler ile hiç eskimeyecek bir seridir. Yazar Lousia May Alcott‘un kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Küçük Kadınlar 1867 yılından beri sevilerek okunuyor ve unutulmaz kitaplar arasında yerini alıyor.

Bu arada kitapçılarda Küçük Kadınların Yeni Öyküleri adlı bir kitaba rastlayabilirsiniz. Susan Beth Pfeffer adlı yazar Küçük Kadınlar’ın hikayelerini devam ettirmek istemiş ve bunun üzerine bu kitabı yazmıştır, Lousia May Alcott’un Küçük Kadınlar’ı dördüncü kitapla son bulur.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Küçük KadınlarLouisa May Alcott