8. Ankara Kitap Fuarı 3 – 12 Ocak 2014

8-ankara-kitap-fuariOcak ayı yaklaştıkça yılın ilk kitap fuarı da geliyor.

Geçen sene Ankara’da iki tane kitap fuarı düzenlendi. İkisi aynı yıl içindeydi demem belki yanlış oldu, ama birisi Aralık’ta ATO Congresium’da, diğeri de Mart ayında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Birbirine bu kadar yakın tarihli oldukları için bu şekilde dememde bir sakınca yoktur sanırım. 

ATO’da düzenlenen kısmen daha iyiydi. Apar topar düzenlenen bir fuar olmasının yanında, Atatürk Kültür Merkezi’nin maalesef artık eskimiş görüntüsü, ortamın yıkık döküklüğü bir tat vermediğinden oyum ATO’dakinden yanaydı. 

Bu sene ise Atatürk Kültür Merkezi’nde şimdiye kadar 7 tane Kitap Fuarı düzenlemiş olan Eylül Fuarcılık ATO’ya geçiş yaptı. Bu iyi haber, çünkü kitap fuarı gibi güzel bir etkinliğin de düzgün bir ortamda olması hoşuma gidiyor. Sıcak, temiz, rahatça gezebileceğiniz kadar büyük. Ama fuarın giriş ücretlerine yansır mı bilmiyorum. Geçen seneki fuar gereksiz yere ücretliydi ve bunun fuara katılımı etkilediğini düşünenlerdenim. 

Her neyse. Her sene fuara olabildiğince katılmaya çalışıyorum ve elimden geldiğince de zevk almaya çalışıyorum. Bilmeyenler için Ankara’da kitap fuarı pek kitap fuarı gibi olmuyor. Daha çok, kırtasiye, ucuz kitap alabileceğiniz kitapçıların olduğu ve test kitaplarıyla dolu oluyor. Nesi varmış diyenler olabilir, ben de nesi var diyorum cidden. İstanbul’da, Adana’da, Bursa’da TÜYAP tarafından düzenlenen kitap fuarlarına bir göz atmanızı öneririm. 

Geçen yılki kitap fuarlarından sonra, bu kitap fuarının düzenleyicisiyle kısa bir görüşmemiz oldu. Kitapseverlerin neler beklediğini kısaca yazdım ve bu yılki kitap fuarının daha da geliştirileceğiyle ilgili bir geri dönüş aldım. Unutulmaz bir kitap fuarı yaşatmak istediklerini belirttiler.

Bunu sizinle paylaşıyorum, çünkü benim de temennim bu yönde. Mekan değişikliği ile başlayan değişikliklere imza günleri ve diğer etkinlikler de dahil edilecekmiş. Umarım dedikleri gibi bir fuar olur. Görmek istediğimiz yayınevlerini, yazarları görme fırsatımız olur.

8. Ankara Kitap Fuarı 3 – 12 Ocak 2014 tarihleri arasında ATO Congresium’da düzenlenecek.

Katılacak sahafların listesi ; 

Sahaf Anadolu, Sahaf Arşiv, Sahaf Artemis, Sahaf Berdelacuz, Sahaf Devri Alem, Sahaf Edebihayat, Sahaf Güven , Sahaf Hermes, Sahaf Kırkambar , Sahaf Kurgu, Sahaf Martı ,Sahaf Mefkure, Sahaf Nazım Hikmet ,Sahaf Nostalji , Sahaf Orhun, Sahaf Pami , Sahaf Pera Orient , Sahaf Roma , Sahaf SCS, Sahaf Senan , Sahaf Siyahkalem , Sahaf Turkuaz , Sahaf Volga , Sahaf Yüce Erek.

Şimdiden heycanla bekliyorum.

YENİ ! ETKİNLİK PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ;

ETKİNLİK LİSTESİ

YENİ ! 3 – 12 Ocak 2014 8. Ankara Kitap Fuarı İzlenimlerim

1 – 9 Aralık 2013 Ankara Kitap Fuarı hakkındaki izlenimlerim için tıklayınız.