Cyrano de Bergerac – Edmond Rostand

cyranodebergeracMerhaba sevgili okurlar,

Oyun okumayı sever misiniz?

Bende önceden çok ilgili değildim veya bilmiyordum ama tiyatro hocamın tavsiyeleri ile bu kategoriye de giriş yapmış oldum.

Cyrano De Bergerac, Fransız yazar Edmond Rostand tarafından yazılmıştır.

Cyrano De Bergerac uzun burunlu bir adamın duygulu bir aşk hikâyesidir.

Osmanlı zamanında yasaklanmış bir eserdir Cyrano De Bergerac. Araştırmalarımdan öğrendiğim kadarıyla o zamanlar II. Abdülhamid’in hüküm sürdüğü bir zamanmış ve Abdülhamid’in de uzun burunlu biri olmasından dolayı kitabı yasaklattığı söylenmektedir. 

 Kısaca sizin için özetlersem;

Cyrano; güçlü, yiğit, cesur bir delikanlıdır ve güzel kuzenine aşık olmuştur. Ama insanların alaya aldığı biridir ve uzun burunu herkesin dilindedir. Bu yüzden kendini hep geri plana atmaktadır. Kuzeni Roxane’nin bir gün yakın arkadaşlarından birine âşık olduğunu söylemesi ile de her şey değişir. Cyrano farklı biri olup çıkar.

Sonu hiç tahmin edilmeyen bir şekilde bittiğini de eklemeliyim. Şaşırtıcıydı. Repliklerin çok güzel olduğunu da söylemeliyim. Verdiği mesajları da es geçemem tabi ki.

Cyrano De Bergerac unutulmaz eserler kategorisindedir ve birçok kez sahnelenmiştir. Filmlerini bulmanız da mümkün, hatta günümüze uyarlanmış şekilleri de vardır( Roxanne). Farklı bir tarz arayanlara öneririm 😉