Adam Fawer

Adam Fawer 1970 New York doğumlu Amerikan yazar. Şimdiye dek iki kitabı yayınlanmıştır. Bunlar Olasılıksız ve Empati’dir.

Yazarın yazma hikayesi küçüklüğünde geçirdiği rahatsızlıkla başlar. Gözlerinde oluşan bir nedenden dolayı düzgün olarak göremeyen yazar, sesli kitapları dinlemeye başlamış ve böylece yazmaya karşı da ilgi duymuştur. Kendisini “sayıların adamı” olarak gören Adam Fawer bu nedenle ekonomi üzerine eğitim görmeyi tercih ettiğini söylüyor. Fawer, Pennysylvania Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Lisans ve lisansütü eğitimini de mezun olduğu üniversitede tamamlamıştır. Ardından Sony Music, J.P. Morgan ve About.com gibi yerlerde de çalışmıştır.

Yazarın ilk kitabı Olasılıksız’ı yazması ise işinde başarılı dahi olsa yine de istediği mesleği yapma arzusundan kaynaklanır. Adam Fawer’ın Stephanie adlı yakın bir arkadaşının kanser olduğunu öğrenmesiyle hayata olan bakışı değişir. Genç yaşta yine kanserden ölen babası gibi sevmediği bir işi yaparak ölmek istemeyen ünlü yazar, kanser arkadaşı ile birlikte her gün yazı yazmaya başlar. Adam Fawer kitabını bitirdiği sıralar, arkadaşı da kitabını bitirmiş, bir yayınevine vermiş ve bundan iki hafta sonra da hayatını kaybetmiştir. Kendi kitabını da bir yayınevine veren yazarın hayatı böylece değişmeye başlamıştır. İlk kitabı Olasılıksız, büyük bir başarı yakalamış ve bir çok dile de çevrilmiştir. Türkiye’de de büyük ilgi gören yazarın ikinci kitabı olan Empati, ilk olarak Türkçe’ye çevrilmiştir.

Adam Fawer’ın ilk romanı Olasılıksız; hayatta yaşadığımız ve tesadüf olarak nitelendirdiğimiz bir çok şeyin aslında tesadüf mü değil mi, aynı anı daha önce yaşamak olarak tanımladığımız Deja Vu’nun aslında ne olduğu hakkında düşünmeye itiyor. Yalnızca bunlar değil, etrafımızda gördüğümüz bir çok olayın sayısal sınırlarını zorluyor. Olasılıksız en iyi roman dalında 2006 International Thriller Writers Award ödülünü kazandı.

Yazarın Olasılıksız’ın ardından çıkan kitabı ise Empati. Empati, insanların duyularıyla birbirlerini nasıl anladıklarını anlatan bir kitap. Duyularıyla insanların ne düşündüklerini, bunun ötesinde onların düşüncelerini de kontrol altına alabilmeyi becerebilen empatlara değinen bir kitap. Devletin gizli kurumlarında bile empatların gücünden yararlanılan bir dünyada, empatlar sizin yalan söylediğinizi anlıyor ya da korktuğunuzu ya da kendinizi güvende hissettiğinizi. Bunları da duyularıyla anlıyor. Kimi renklerle, kimi müzikle, kimi kokuyla, kimi dokunma duyusuyla kimi de duygularınızın tadıyla.

Adam Fawer‘ın şu anda iki kitabı bulunmaktadır. Ancak yazarın sadece iki kitapla yakaladığı başarı onu çoktan çok okunan yazarlar arasına almayı başarmıştır. Yazar Brooklyn’de yaşıyor.

MorKitaplık’ta yer alan Adam Fawer kitapları;

Empati