Harry Potter – J.K. Rowling

Tüm dünyada okunma rekorları kırmış gelmiş geçmiş en iyi çocuk romanlarındandır. Çocuk romanı tabiri aldığı ödüllerden dolayı olsa da kitabın sadece çocuklara hitap etmediğini dünyadaki ve Türkiye’deki Harry Potter çılgınlığı ispatlar niteliktedir. Şimdiden söyleyeyim, Harry Potter hakkında diyecek çok şeyim var. Bu nedenle bu yazı biraz vaktinizi alabilir:)

Hikayeyi bilmeyenin çok olduğunu sanmıyorum, ancak kısa bir şekilde bilgi vermek istiyorum. Harry Potter annesi ve babasının Voldemort tarafından öldürülmesi sebebiyle teyzesi ve eniştesiyle yaşar. Cehennem hayatı yaşamak zorunda olduğu bir dönemde bir büyücü olduğunu öğrenir ve hayatı değişir. Sihir dünyasında  aslında çok ünlü  biri olduğunu öğrenen Harry, affedilmez lanetlerden olan öldürme büyüsü Avada Kedavra lanetinden etkilenmemiş tek kişidir. Bu lanetten de geriye şimşek şeklinde yara izi taşır. Tabi büyü dünyasında başını belaya sokmama gibi bir şansı yoktur. Ayrıca Voldemort hala onu öldürmek istemektedir, çünkü Harry ve kendisi hakkındaki birinden biri diğerini öldürecek kehanetine inanmaktadır. 7 kitaptan oluşan serinin her kitabında Harry’nin yakın arkadaşları Hermione ve Ron ile birlikte yaşadığı maceralar, Voldemort’un onu öldürmek için yaptığı planlar, bunun yanında sihir dünyasında başlayan savaşlar anlatılır.

J.K. Rowling‘in Harry Potter serisine başlaması gecikmeli bir tren yolculuğuyla başlar. Manchester – Londra arasındaki gecikmeli seyaheti sırasında kitabın iskeletini oluşturur. O sıralar sekreterlik yapan Rowling, öğle aralarında, kafasında kurduğu hikayeyi bu sefer kağıda dökmeye başlar. Evlenip ayrılan ünlü yazarın o sıralar tek geçim kaynağı işsizlik maaşıydı. Ancak Harry Potter serisinin ilk kitabı Felsefe Taşı’nı çıkardığında kitabın 400 milyondan fazla kopyayla satılması, İngiltere’nin en zengin kadını ünvanını almasını sağlamaya yetti.

Harry Potter kitaplarının Türkiye’de tutulması ise biraz gecikmeyle oluyor. İlk olarak Dost Kitabevi tarafından Mustafa Bayındır çevirisiyle Harry Potter ve Büyülü Taş adıyla yayınlanan kitap, malesef tutulmadı. Ardından şahsımca isabetli bir kararla kitabın yayın haklarını YKY (Yapı Kredi Yayınları) satın aldı ve ilk kitabı Ülkü Tamer, diğer kitapları ise Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu (anne – oğul) çevirmeye başladı.

Harry Potter kitapları yayınlandığında satış rekorlarını alt üst etmiş ve bu ünvanları da kolay kolay başka kitaplara kaptırmamıştır. Türkiye ve dünyada serinin sonu belli olana kadar; forumlarda tartışmalar yaratılmış, insanlar artık Harry Potter hikayelerini kendileri yazmaya başlamışlardı. Bu nedenle bu kadar ilgi gören bir başka seri olduğunu düşünmüyorum (Alacakaranlık dahil). Ayrıca bu ilgiye filmlerin başrol oyuncularının payını da eklemek gerekir. Bir aralar dört bir yanımız Harry Potter çılgınları, aşıklarıyla doluydu 🙂

Seri 7 kitaptan oluşuyor. Son kitap Harry Potter ve Ölüm Yadigarları ise 2007 yılında yayınlandı. Serinin bu kadar tutulmasında kitapların iyi olması önemli yer kaplıyor ancak sinema da bu konuda göz ardı edilemeyecek bir husus. 6 kitabın filmi de mevcut. Warner Bros. tarafından çekilen filmler görsel efektlerin sınırlarının zorlandığı bir kaliteyle çekilmeye çalışılıyor. Bu konuda düşüncem en güzel filmlerin ilk 3 olduğu konusunda. Diğer filmler kitapların çok uzun olması, hikayenin giderek ayrıntılara girerek karışıklaşması nedeniyle kitaptan kopukluklar da içeriyor. Bunun olması doğal, ancak kitap-film olaylarında çoğunlukla kitapların daha iyi olduğu ortada. Son film ise 2 parça halinde sinemalarda yer alacak. Bu iki parça olayına ise yorum yapmadan edemeyeceğim; zaten Ölüm Yadigarları o kadar uzun bir kitap değil, hele ki Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın yanında. Bu nedenle film şirketinin daha çok para kazanmak için filmi harcadığına ya da seyirciyi beklettiğine dair anlam vermek boynumun borcu diyebilirim.

Bu arada J.K. Rowling seriyi 7 kitapta tamamladı. Bunun ardından 7. kitapta sözü geçen Ozan Beedle’ın Hikayeleri yayınlandı. Rowling, seriyi 7 kitapta sonlandıracağını söyledi, hatta biz üzülmeyelim diye de son kitapta 20 yıl sonrasında mutlu bir tablo çizdi. Ancak internette yaptığım araştırmalara göre yazarımız çocuklarının ve hayranların ısrarları nedeniyle bir 8. Harry Potter kitabı yazabileceğini söylemiş. Bu da çok tutan seri kitaplarda rastladığımız bir durum. Bu haberin kötü yanını düşünmek istemiyoruz, yani Rowling’in yalnızca daha fazla para kazanma telaşına düşmek üzere olabileceğini.

Serinin kitapları Harry Potter ve Felsefe Taşı, Sırlar Odası, Azkaban Tutsağı, Ateş Kadehi, Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Melez Prens ve Ölüm Yadigarları.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Harry Potter ve Ölüm YadigarlarıJ. K. Rowling