İclal Aydın

Memur bir ailenin kızı İclal Aydın 14 Ağustos 1971 Nevşehir doğumlu. Bir yaşındayken Ankara’ya taşınmışlar ve ardından Elazığ’ya, yine ailesinin görevi nedeniyle, gitmek zorunda kalmışlardır. Anne ve babasının ayrılması üzerine yine Ankara’ya dönen İclal Aydın, ortaokul ve lise hayatını genel olarak tiyatro çalışmalarıyla ve yazmayla geçirdi.

İclal Aydın Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı. Ancak buradaki eğitimini uzun süre yürütmedi. 2. sınıftayken Almanya’nın Berlin şehrine yerleşerek profesyonel tiyatroya adım attı ve 6 yıl boyunca sürdürdü.

1996’da tiyatroyu bırakarak yeniden Türkiye’ye dönen İclal Aydın, bu sefer televizyon dünyasında kendine yer buldu. Oynadığı Sıcak Saatler adlı diziyle çok sevilen biri ve televizyonların aranan yüzü olmaya başladığından bu yana çeşitli programları sundu. Gündüz kuşağında 2’den 4’e adlı programı, 1999’da Hayat Güzeldir’i sundu. Hayat Güzeldir Zirvedekiler 2000 En İyi Sabah Programı olarak seçildi. Bunun dışında radyo programcılığı da yaptı; Radyo D, Radyo Kent, Radyo Cumhuriyet ve BRT Fm’de çalıştı. En son oynadığı Tv dizisi Emre Kınay ile başrolü paylaştığı İki Aile’dir.

İclal Aydın’ın Hayat Güzeldir programı için derlediği yazılar yine aynı ismi taşıyan kitabında yer almaktadır. Diğer kitapları; Bitmiş Aşklar Emanetçisi, Gördüğüme Sevindim, Yaz Bitmesin, Evlerin Işıkları Bir Bir Yanarken, Senin Adın Bile Geçmedi ve Kağıt Kesikleri. Kitaplarında yer alan öykülerinde içtenliğiyle herkesin gönlünü fetheden bir yazar olmayı başardı. Yaşama sevincini de herkese aşılamayı istedi.

İclal Aydın Vatan Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yapıyor. Diğer yazarların, televizyon dünyasındakilerin kendisi hakkındaki düşüncelerine her zaman önem verdiğini söyleyen İclal Aydın, çoğu ünlü kişi tarafından da beğenilen ve takdir edilen biri olmayı başarmıştır. Sunay Akın’ın “Asla Pollyannacılık olmayan, umudun tarafında, karamsarlığı mat etmeye çalışan bir satranç oyuncusu” şeklinde değerlendirmesi de  İclal Aydın’ın kendisini özetler niteliktedir.

İclal Aydın şu sıralar Kanal D’de haftaiçi her gün Hayat Ağacı adlı programı sunuyor, insanlara ve özellikle kadınlara yalnız olmadıklarınını hatırlatıyor.

MorKitaplık’ta yer alan İclal Aydın kitapları;

Bitmiş Aşklar Emanetçisi