Avrupa’dan Kitapçılar

Avrupa’dan Kitapçılar

  Bu yaz yaptığım en güzel şeylerden bir tanesi küçük bir Avrupa turu oldu. Belçika, Fransa, Lüksemburg, Almanya ve Hollanda’yı gezdiğim bu kısa gezide yapmak istediklerimden bir tanesi de oradaki kitapçıları gezmekti. Türkiye’de malesef modernleşmek adına her yer aynalı ve gösterişli binalarla, alışveriş merkezleriyle dolduğu için, kitapçılar da bunlardan nasibini almış durumda. Sayıları giderek azalıyor, olanlar da çok yeni kokuyor ( her yerin böyle olduğunu söylemiyorum, bozulmayan yerler de var, ancak istisnalar kaideyi bozmaz ). Bu nedenle gezip görmek istedim bu kitapçıları. Hepsinden de ayrı ayrı memnun kaldım. Orada kıyıda köşede kalmış sokaklarda değil, en merkezi yerler de en güzel kitapçılar var. Gezideyken mümkün olduğunca karşılaştığım kitapçıları sizinle paylaşıyorum.

İlk durak Brüksel / Belçika

Bu kitapçılar Brüksel’de Grand Place denilen büyük bir meydandaki oldukça büyük ve gösterişli, oymalı taşlarla heykellerle süslenmiş bir çarşıdan.

 Brüksel (1)-001

Brüksel (3)-001

Brüksel
Çizgi roman Şirinler’in yaratıcısı çizer Pierrre Culliford Belçikalı olduğundan, bunu bir kültür haline getirmişler ve kitapçılarda, çikolata dükkanlarında, hediyeliklerde kısaca her yerde Şirinler’i görebilirsiniz.

Brugge / Belçika

Brugge çok sevimli bir kentti. Pencerelerinde çiçekleriyle evleri, sokakları, bozulmamış mimarisiyle herkesin beğendiği bir yerdi. Buradaki kitapçı da haliyle kente yakışırdı.

Brugge (2)

Brugge (1)

Paris / Fransa

Paris gezerken en beğendiğim şehirlerden oldu. Kentin tarihine, mimarisine diyeceğim tek şey mükemmel. Yapılarını korumayı başarmışlar, bu nedenle Paris’te yepyeni gıcır gibi binalar görmeniz pek mümkün değil, yeni yapılan yerler de şehrin düzenini bozmamak için aynı şekilde yapılıyor. Burada en ünlü kitapçılardan bir tanesi Shakespeare and Company imiş. Geçmişte birçok ünlü yazarın uğrak yeriymiş, bunlar arasında Ernest Hemingway, James Joyce, F. Scott Fitzgerald gibi isimler de var. James Joyce’un Ulysses adlı kitabı ilk olarak burada basılmış. Tam bir edebiyat tarihi yatıyor burada. Kitapçı hala popüleritesini koruyor. Ziyaret etmek isteyenler için, hemen Notre Dame Katedrali’nin karşısında!

Paris (2)-001

Paris (3)-001

Paris (1)-001

Paris (4)-001

Paris (5)-001
Burası da Montmartre Ressamlar ve Aşıklar Tepesi civarında bir sokak kitapçısı. Montmartre ünlü Amelie filminin çekildiği mahalle.

Lüksemburg

Lüksemburg dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesi. Kişi başı milli gelirin en yüksek olduğu ülke ayrıca. Bu nedenle her yer zenginlik kokuyor. Kitapçılar da öyle.

Lüksemburg (1)-001

Lüksemburg (2)-001

Almanya’da malesef uzun süre kalamadığımızdan kitapçıları gezme fırsatım olmadı.

Amsterdam / Hollanda

Amsterdam en beğendiğim şehir oldu. Sıra sıra kanal boyunca dizilmiş evleriyle hemen gönlünüzü fetheden bir şehir. Buradaki kitapçılar da yine şehirle ahenk içindeydi.Amsterdam (1)-001

Amsterdam (4)-001

 

Amsterdam (2)-001 Amsterdam (3)-001

 

Amsterdam (5)-001
Yalnızca Hristiyanlıkla ilgili kaynakların, kitapların satıldığı bir kitapçı.

 Delft / Hollanda

Delft tipik bir Hollanda şehri, mimarisiyle ünlü ve şehirde bulunan Delft Teknik Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Sokakları yine Amsterdam gibi kanallardan oluşuyor. Bu sevimli kentin sevimli kitapçıları da işte böyle.Delft (3)-001

Delft (2)-001

Delft (1)-001

Ben en çok istediğim şeylerden bir tanesini gerçekleştirdim. Umarım siz de bu güzel kentleri gezip görme ve sevimli kitapçıların kokusunu alma fırsatını bulursunuz.