Ayşe Kulin

1941 yılında İstanbul’da doğan ünlü yazar Ayşe Kulin çok okunan Türk yazarlarımızdan biridir.

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ni bitirmiştir. Yazdığı eserler yalnızca kitap olmakla kalmamış, bir çok eseri televizyon ve sinemaya da aktarılmıştır. Yazarlık ile birlikte gazetecilik, sahne yapımcılığı, sanat yönetmenliği ve senaristliği de uzun yıllar sürdürmüştür.

Ayşe Kulin, bir çok önemli ödülün de sahibidir. Öykülerden oluşan kitabı Güneşe Dön Yüzünü (1984) içerisinde bulunan Gülizar adlı öykü, Kültür Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiştir. Ardından Ayaşlı ve Kiracıları adlı dizide yaptığı sanat yönetmenliği ve sahne yapımcılığı ona Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü getirmiştir. Bir Tatlı Huzur adlı kitabıyla Münir Nureddin Selçuk’un hayatını anlatır, biyografik eserlerdeki başarısı göz ardı edilemez. Haldun Taner Öykü Ödülü ile Sait Faik Hikaye Armağanı’nı Foto Sabah Resimleri adlı öyküsüyle kazanır. İstanbul İletişim Fakültesi 1997 yılında Adı:Aylin adlı kitap ile Ayşe Kulin’i yılın yazarı olarak, 1999’da ise Sevdalinka‘yı yılın romanı seçer.

Yazar için genel olarak kadınların egemen olduğu kitaplar yazdığı ve feminist bir yaklaşımla yazdığı söylenir. Kitaplarında yarattığı karakterler gerçek hayattan da izler taşır, bazı kahramanlarıni ise ailesinden birini model alarak oluşturduğu bilinmektedir. Ayşe Kulin’in kitapları çıktığı dönemden itibaren çok okunmuş ve çok konuşulmuştur.

Yazarın bir çok eseri televizyon ve sinemada yer bulmuştur. Bunlardan yine çok okunan ve çok izlenen Köprü, Geniş Zamanlar ve son olarak Anadolu’daki eğreti gelin olayına değindiği Gece Sesleri televizyonda dizi olarak izleyiciye sunulmuş ve beğeni toplamıştır.

Ayşe Kulin’in öykü ve kitapları; Güneşe Dön Yüzünü, Bir Tatlı Huzur, Adı: Aylin, Geniş Zamanlar, Foto Sabah Resimleri, Sevdalinka, Füreya, Köprü, Nefes Nefese, İçimde Kızıl Bir Gül Gibi, Babama, Kardelenler, Gece Sesleri, Bir Gün, Bir Varmış Bir Yokmuş, Veda, Sit Nene’nin Masalları, Umut, Taş Duvar Açık Pencere, Türkan.

MorKitaplık’ta Yer Alan Ayşe Kulin Kitapları;

Veda Esir Şehirde Bir Konak

Gizli Anların Yolcusu