Paulo Coelho

1947 Brezilya doğumlu, kitapları bir çok dile çevrilmiş başarılı yazar Paulo Coelho.

Yazarlık yeteneği küçük yaşta beliren Coelho’nun ilk ödülü okulunda kazandığı şiir yarışmasından gelir. İleriki yaşlarında şarkı sözleri bile yazan ünlü yazar, önemli sanatçılarla çalışmıştır. Tiyatro yönetmenliği, oyunculuk ve gazetecilik de yapmıştır.

Onu başarılı yapan kitabı ise Simyacı olmuştur. 1988 yılında yayımlanan Simyacı ile Guiness Rekorlar Kitabı’na en çok dilde çevrilen kitabın yazarı olarak yerini aldı. 53 dile çevrilen Simyacı, felsefi yönü ağır basan, bir insanın Simyacı’yı ararken aslında kendisini bulmasını anlatan bir kitaptır. Eleştirmenlerin bir fenomen olarak nitelendirdiği Simyacı, yazarın 3. kitabı olma özelliğini taşıyor. Başarılı yazar kitaplarında genel olarak insanın kendini tanımasını-bulmasını, yüreğimizin sesini dinlememizi ve yaşadığımız dünyanın maddi değerlerine çok bağlı olmamamızı konu edinen romanlar yazar. İnsanı felsefi açıdan düşünmeye iter.

Daha sonra evlenen Paulo Coelho, karısıyla birlikte kendini hayır işlerine verdi. Paulo Coelho Enstitüsü‘nü birlikte kurdular ve yoksul insanlara yardım ettiler. Bu sırada edebi hayatına da devam etti. Brazilian Academy of Letters‘a (Brezilya Edebiyat Akademisi) üye olduktan sonra İran’a bir ilki gerçekleştirmek üzere gitti. İran Paulo Coelho ile fikir alışverişi yapmak için Müslüman olmayan bir yazarı ilk defa davet etmiş oldu. Bu da Paulo Coelho’nun evrensel bir yazar olduğunu gösterir.

Yazarın ünlü kitaplarından Veronika Ölmek İstiyor, yazarın ailesinin zoruyla akıl hastanesine yatırılması sırasında yazdığı bir romanıdır. Yazarın bazı kitaplarının film haklarıda satın alınmış, örneğin Beşinci Dağ adlı kitabının bir de filmi bulunmaktadır.

Paulo Coelho’nun aldığı ödüller arasında Dünya Ekonomik Forumu’nun verdiği Crystal Award ve Fransız Légion d’Honneur Nişanı da bulunmakta. Ayrıca Birleşmiş Milletler Barış Elçisi’dir. Yazar şu an Schwab Vakfı’nın yönetim kurulunda ( Vakıf, İsviçre’nin Davos şehrinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nu düzenlemiştir. ), ayrıca Unesco’nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapıyor. Paulo Coelho Rio de Janerio’da yaşıyor.

Yazarın kitaplarını şöyle sıralayabiliriz: Beşinci Dağ, Brida, Hac, Işığın Savaşçısının El Kitabı, Kazanan Yalnızdır, On Bir Dakika, Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım, Portobello Cadısı, Simyacı, Şeytan ve Genç Kadın, Zahir, Veronika Ölmek İstiyor.

MorKitaplık’ta yer alan Paulo Coelho kitapları;

Kazanan Yalnızdır

Paulo Coelho’nun diğer kitapları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.