Beşinci Tüp – Michael Palmer

Hala Michael Palmer okumadınız mı???

Herkes, hastalığı sıradan da olsa ciddi de olsa mutlaka bir tüp kan vermiştir hayatında. Bu gerçek hayatta o kadar karşılaşılabilecek bir durum ki… Beşinci Tüp sizi tedirgin edecek, şüpheye sürükleyecek. Tıbbi gerilim kuşkusuz en sevdiğim roman türü. Michael Palmer’ın “Beşinci Tüp” adını verdiği bu kitabı kesinlikle türünün en iyi örneklerinden. Romanda 3 farklı ana hikaye örgüsü çok iyi işlenmiş, mükemmel şekilde bağlanıyor ve sona ulaşıyor. Hikayenin mekan seçimleri güzel, özellikle Rio de Janeiro’da geçen kısımları çok çarpıcı. Bu ülkenin üstünden uçakla bile geçmem yani, o kadar. Eğer kitabın ilk satırında nefesinizi tuttuysanız, kesinlikle geri almayı unutuyorsunuz. Nasıl başladım, nasıl bitti anlamadım. Daha ilk bölümden kitap sizi kendine hayran bırakıyor. Çevirmen Cumhur Mısırlıoğlu’nu da akıcı çevirisi için çok tebrik etmek lazım, çünkü okuduğunuz satırlar çeviri değil, sanki doğrudan Türkçe yazılmış hissi uyandırıyor.

Her bölümün başına yazılmış Eflatun sözleri, bir an durup düşündürüyor. En sevdiğim ise, “En iyisi… haksızlık yapıp cezalandırılmamaktır; En kötüsü ise… cezasını verme gücünden yoksun, haksızlığa uğramaktır.” sözü oldu. Tabi karar sizin..

Eğer tıbbi gerilim seviyorsanız, Beşinci Tüp’ü ve Michael Palmer’in diğer kitabı “Ölümcül”ü de şiddetle tavsiye ediyorum.