Elif – Paulo Coelho

Elif, sabırsızlıkla beklediğim ve sonunda bitirdiğim, Paulo Coelho’nun son kitabı.

Bu kitabı okumak için birçok sebebim vardı. Paulo Coelho’nun ve kitaplarının hayranı olmak kitaplarını takip etmemin başlıca nedeni. Elif ise kitabın kapağında da yer alan Türk motifleri nedeniyle bir anda içimi ısıtan, beğenerek okuduğum bu yazarın bizden bir şeyleri anlattığını düşündüğüm kitap.

Paulo Coelho‘nun diğer kitaplarından farklı olarak bu sefer başkahraman olarak kendisini görüyoruz. Coelho, bir süredir kendi iç yolculuğuna ara vermiş ve Tanrı’dan da uzaklaşmaya başlamış olduğundan kendisine neyin iyi geleceğini düşünür. Burada ilginç bir sohbet geçer. Dünyaca ünlü yazar Paulo Coelho, önceki hayatlarından olduğunu düşündüğü rüyalar görmeye başlamıştır ve bu rüyalar onun birilerine kötülük yaptığını, affedilmediği için de ruhunun özgür kalamadığını göstermektedir. Yakın arkadaşı J. ona uzun bir yolculuğa çıkmasını, aradığı cevapları bu yolculukta bulacağını söyler.

Paulo Coelho, kendisi ve editörü ile birlikte yakın arkadaşlarına Transsibirya yolculuğu için bilet alır. 9288 kilometrelik bu yolun kendisine aradığı cevapları vereceğine inanan Coelho, yolculuğa başlamadan Hilal adında bir Türk kızı ile karşılaşır.

İnatçı Türk kızı Hilal, ısrarla Paulo Coelho’ya derdine derman olacağını söylemektedir. Bunu ispatlamanın tek yolu da yolculuklarına bir kişilik bilet daha almalarıdır. Kızdan etkilenen Yazar çaresiz bu teklifi kabul eder.

Hilal’de ilginç bir şeyler vardır. Kız, durmadan Coelho’ya birbirlerini uzun süredir tanıdıklarını söylemektedir. Sonunda Hilal ve Paulo Coelho, trenin kompartımanlarından birinde yalnız kaldıklarında birbirleriyle bakışırlar ve o anda her şey bambaşka bir hal alır. Bu iki kişi daha önceden tanışmış, beraber bir zamanı yaşamış ancak ayrı düşmüştür. Elif adı verilen bu özel enerji alanında birbirini bulan bu ruhlar, şimdi bir araya gelmelerinin nedenlerini bulacak ve çözeceklerdir.

Paulo Coelho, Hilal ile birlikte Elif’e girerek önceki hayatlarını ziyaret ederler ve Hilali nereden tanıdığını öğrenirler. Paulo Coelho, engizisyonun hakim olduğu zamanlarda suçsuz yere ölmelerine göz yumduğu sekiz kadının affına muhtaçtır. Hilal de o kadınlardan biridir.

Hikayenin geri kalanı kitapta saklı.

Beklentilerim ve bulduklarım bambaşka olsa da Elif benim için güzel bir kitaptı. Ancak kitabın daha güzel olabileceğini düşünmeden edemiyorum. Başta Paulo Coelho’nun ülkemize ilgi göstermiş olmasının verdiği memnuniyet varken, kitabın Türkiye ile alakası olmadığını görmek bir hayal kırıklığıydı. Hilal bir Türk kızı. Ancak bu karakter Türk olmasa da olurdu diyebiliriz. Çünkü Türk olmak ile ilgili hiçbir özellik barındırmazken, tam aksi şeyler mevcut. Onun dışında kitabın başkahramanının Paulo Coelho olması bence riskli bir seçim ve Coelho bence bu riski geçemedi.

Elif, Paulo Coelho’nun kitaplarında sıkça rastladığımız bir konu olan reenkarnasyon üzerine kurulu. Aslında burada reenkarnasyon kelimesi de sıkça geçmesine rağmen, bence şuanda yaşadığımız zamanın aslında geçmişi-şu anı-geleceği aynı anda barındırması konusu bu olaya sebep oluyor. Paulo Coelho bu olayı ilginç bir şekilde yaşamış ve kurgulamış oluyor.

Kitapta gereksiz gördüğüm birkaç ayrıntı dışında Elif’i beğendim. İnternette okuduğum bazı acımasız yorumların abartıldığını düşünüyorum. Paulo Coelho’nun yazım tarzı ve düşünceleri hikayelerinde net olarak görülüyor. Bu nedenle düşüncelerini ve sözlerini sevenler bu kitabı da elbette ki seveceklerdir. Ben yalnızca Türk temasını bir kenara bırakarak okumayı tercih ederim.

Elif, Paulo Coelho’nun son çıkan kitabı. Zaman kavramının ölçülemezliği, anlaşılmazlığı ve gizemi hakkında yazarın hayatından izler taşıyor. Elif’i okumadan geçmeyin derim.

Paulo Coelho hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.