Erkek İçin En İyisi – John O’Farrell

“İşte bu, Erkekler İçin Bridget Jones…gülmekten altınıza kaçırtan esprilerin hepsi gerçek…Bir erkeğin zihnine kısa bir bakış için en iyi kitap.”

Erkek İçin En İyisi, John O’Farrell’ın erkeklerin gözünden evlilik, babalık ve sorumluluk almak üzerine yazdığı eğlenceli, akıllıca ve muhteşem bir kitap.

Kitabın içeriğinden bahsetmeden önce, kitabı satın alma hikayemden bahsetmek istiyorum. Erkek İçin En İyisi‘ni D&R’ın birçok kitabı 4 TL’ye indirdiği bir kampanyadan rastgele aldım. Açıkçası kitabın böyle güzel olacağını da tahmin etmiyordum, aldığım diğer iki kitap beni biraz hayal kırıklığına uğratmıştı, ancak Erkek İçin En İyisi gerçekten orjinal, hem eğlenceli hem de duygusal yanları olan ilginç bir kitap.

Michael Adams, evli ve iki çocuk babası bir adamdır. Reklam müzikleri yapan Michael, evlilikten memnun ve karısına aşık bir adamdır ancak çocukları doğduktan sonra hayatının değişmesinden şikayetçidir. Çocuklarını ve karısını hala çok sever, ancak hayatına getirdiği bazı değişiklikleri ve kısıtlamaları kabul etmez. Bu nedenle eşine daha rahat çalışabilmek için şehirde başka bir stüdyo tuttuğunu söyler. Bu doğrudur, ancak işler tam olarak karısının bildiği gibi değildir.

Michael Londra’nın evine çok uzak bir tarafından kendine bir ev tutmuştur, orayı stüdyoya çevirmiştir ve üç tane daha ev arkadaşı vardır. Karısı onun reklam müziklerini bestelemek için günlerce çalıştığını düşünürken, Michael bu işe birkaç saatini ayırıp halletmektedir ve geri kalan zamanlarını ise gününü gün ederek geçirmektedir. Böylece 3 yaşındaki kızının ve henüz 10 aylık oğlunun gürültüsünden kaçmaktadır. Bu arada karısı 3. çocuklarına hamiledir, Michael daha fazla çocuk istemezken karısı Catherine’in 4 çocuk hayali giderek gerçek olmak üzeredir.

Haftasonları evine döner, karısıyla ilgilenir ve çocuklarına zaman ayırır. Karısı Catherine’in çocuklarla muhteşem idare ettiğini görür, sanki kendisine ihtiyaçları yokmuş gibi. Bununla kendini avuturken, bir gün karısıyla bir parkta tesadüfen karşılaşırlar. Burada çocuklardan bıkmış, sinirli ve üzgün bir Catherine gördüğünde ailesinin ona ihtiyacı olduğunu anlar. Bir de birikmiş ev kredisi borçları vardır. Konuşacak kimsesi olmadığından babasına bir mektup yazar, içini döker. Artık eve dönmenin zamanının geldiğini anlar ve eşyalarını toplayıp eve geldiğinde onu bir sürpriz beklemektedir. Catherine eşyalarını ve çocuklarını alıp evi terk etmiştir.

Hikayenin geri kalanını kitabı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Erkek İçin En İyisi gerçekten çok eğlenceli. Bir yandan da evlilik ve çocuklar üzerine bir erkeğin neler hissettiğini neler düşündüğünü anlayabiliyorsunuz. Buradan anlattıklarımdan Michael’ın kötü biri olduğu izlenimine kapılmayın. O, anne ve babasının ayrılmasıyla birlikte bir o eve bir bu eve zaten ikili bir hayat yaşamak zorunda kalmış ve erken büyümüş birisi. Çocuklarını ve karısını sevdiğini, ancak bazen kendimize itiraf edemesek de çocuklarımızdan bunaldığımız gerçeğinin farkında olan birisi. Tabi ki tamamen doğru değil bu:)

John O’Farrell bu kitabın hakkını vermiş. İçindeki espriler de çok akıllıca iliştirilmiş. Okurken kesinlikle sıkılmıyorsunuz. Erkek İçin En İyisi, erkeklerin düşünsel dünyasının kapılarını bizlere açıyor diyebilirim, eğer bir kadınsanız. Bir erkekseniz, yine de okumaya değer, çünkü böyle bir kitabı okumadan geçmek istemezsiniz.