Gülten Dayıoğlu

1935 yılında Kütahya’da doğan ünlü yazar Gülten Dayıoğlu, daha çok çocuk edebiyatı üzerine verdiği eserlerle tanınmaktadır.

Yazma yeteneğinin küçük yaşta keşfedilmesiyle yazarlığa çok küçük yaşta başlayan Gülten Dayıoğlu, lise öğrenimini İstanbul’da Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış ancak üniversite öğrenimini yarıda bırakmıştır. Bunun yerine dışarıdan sınavlara girerek ilkokul öğretmenliğine başlamıştır. Öğretmenlik mesleğini 15 yıl yaptıktan sonra 1976’da istifa etmiştir.

Gülten Dayıoğlu yalnızca roman değil öyküler, radyo ve televizyon için oyunlar yazmıştır ve ayrıca da Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde öğretmenlik yapmanın da verdiği bilgilerle eğitim ve öğretim ile ilgili sorunlarını dile getirmiştir. Çocuk edebiyatıyla yakından ilgilenen Gülten Dayıoğlu, her yaş grubundaki çocuklar için öyküler ve romanlar yazmıştır. Giderek çocuk edebiyatının klasik yazarları arasına girmeye başladığında ise eserleri yalnızca Türkçe olarak kalmamış, diğer dillere de çevrilerek yurtdışına yayılmıştır. Ayrıca çevirileri de vardır. Örneğin Ayşegül serisi, dilimize uyarladığı yabancı kitaplar arasında yer alır. Yazarın yurtdışına yaptığı yolculukları anlatan gezi kitapları da vardır.

Gülten Dayıoğlu, eserlerinde daha çok çocuklara hitap ettiğinden anlaşılır bir dil kullanmıştır. Çocukların ufkunu açmaya yönelik konuları tercih ettiğini söyleyebiliriz. Işın Çağı Çocukları adlı kitabını buna örnek olarak verebiliriz. Mo’nun Gizemi adlı 2 ciltlik kitabında olduğu gibi çağın yaşanan gelişmelerinden de çocukları anlayabilecekleri düzeyde haberdar eder. Ayrıca çocukların iyi bir şekilde yetişmesini öngören romanlarında, bu konuda dersler vererek çocukların kötü davranışlardan kaçınmasını istediğini açıkça görebiliriz. Kitapları bu yönden sadece roman olarak kalmamıştır, eğitici bir yanı da vardır. Genç kuşağa yönelik kitaplarında da aile-çocuk ilişkisi üzerinde özellikle durmuştur.

Yazarın romanlarından bazıları; Yeşil Kiraz (2 cilt), Sekizinci Renk, Kıyamet Çiçekleri, Alacakaranlık Kuşları, Yada’nın Gizli Gücü, Mo’nun Gizemi (2 cilt), Suna’nın Serçeleri, Midos Kartalı’nın Gözleri, Akıllı Pireler, Tuna’dan Uçan Kuş, Ganga, Gökyüzündeki Mor Bulutlar, Fadiş.

Gezi kitaplarından bazıları ; Kaf Dağı’nın Ardına Yolculuk, Okyanuslar Ötesine Yolculuk, Bambaşka Bir Ülke Amerika’ya Yolculuk, Kangurular Ülkesi Avustralya’ya Yolculuk, Güney Pasifik Adalarına Yolculuk, Hindistan ve Nepal’e Yolculuk.

Ayrıca 6-9 yaş grubu için “Ece ile Yüce” adlı resimli öykü kitapları vardır. Yazarın 70’in üstünde kitabı bulunmaktadır.