Kazanan Yalnızdır – Paulo Coelho

Kazanan Yalnızdır, Paulo Coelho’nun diğer kitaplarında da öne çıkan konulardan birini işliyor. Bu sefer bizleri ünlülerin dünyasına götüren Paulo Coelho, Cannes Film Festivalini anlatıyor. Festivalde yer alan ünlülerin ya da ünlü olma uğruna her şeylerini verebileceklerin aslında hüzünlü bir öyküsü. Yine maddiyata verilen değerler, ünlü olan ve başarı sahibi olan kişilerin yerlerinden olma korkuları, istediği üne kavuşmuş ancak kendi hayatını kendi elleriyle başkalarına sunanların hikayeleri.

Kitap aslında bir olayın çevresinde dönse de, yardımcı karakterlerin hayatları da kitabı zenginleştirmiş. Bir gün içerisinde yaşanan olaylar anlatılıyor. Rus milyoner İgor’un eşinin onu terketmesiyle değişen hayatı, Cannes Film Festivali‘ne yolunun düşmesine neden olur. Eşi Ewa Ortadoğulu bir modacıyla evlenmiştir ve İgor eşinin dikkatini çekmek için her şeyi yapar. Ewa’ya onun için bir dünyayı yok edeceğini söyler ve böylece bir dizi cinayeti işlemeye başlar. Burada İgor’un iç sesiyle konuşmalarına şahit oluyoruz. İgor işlediği her cinayeti Ewa’ya olan aşkıyla yaptığını sanarken, aslında onun ne kadar değersiz biri olduğunu anlamak için tanrının ona yardım ettiğini düşünür, misyonuna bu şekilde devam eder. Aslında Ewa onun aşkına layık değildir.

Kesişen bir çok hayat, Kazanan Yalnızdır’ın anlattığı bu ışıltılı dünyanın gerçek yüzünü ortaya koyuyor. Amerikalı bir oyuncu olan ve hayatının rolünü Ewa’nın yeni eşi Hamid’in film sektörüne adım atmasıyla kapan Gabriela; küçüklükte yaşadığı bir olay nedeniyle manken olarak eski hayatına bir çizik atan ve masumiyetiyle başarıyı yakalayan, Hamid’in modadaki yeni yüzü Jasmine; Cannes’daki sıradan polislik hayatının işlenen cinayetleri çözmesiyle bitmesini bekleyen bir dedektif olan Savoy.

Kazanan Yalnızdır‘da Cannes Film Festivali’nde yaşananların perde arkası anlatılıyor. Ünlü yıldızların ününü kaybetme korkusuyla yaşamaları, her şeyin mükemmel göründüğü ancak o kadar mükemmel olmadığı pırıltılı bir dünya, filmlerin yayınlanabilmesi için çevirilen kirli işler, partilere davetiye bulmaya çalışarak bir başrol kapma oyununa soyunan insanlar. Cannes Film Festivali sadece bir örnek burada aslında. Yıldızların zorlu üne kavuşma hikayeleri malesef sonunda kendi karakterlerinden vazgeçerek, kendilerini bu çarkın içinde bulmalarıyla aslında bir tür hapise dönüşüyor. Onlarda bunun farkında, ancak bu dünyadan vazgeçebilmek hiç kolay değil. Paulo Coelho sonunda kazananın yalnız mı kaldığı konusunda kararı aslında bize bırakıyor.

Paulo Coelho hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Paulo Coelho’nun diğer kitapları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Kazanan YalnızdırPaulo Coelho