Kumral Ada Mavi Tuna – Buket Uzuner

Buket Uzuner’in en ünlü kitaplarından biri olan Kumral Ada Mavi Tuna, küçük bir çocuğun kendini bildi bileli aynı kadına aşık olmasını anlatan bir aşk öyküsü.

Kitaba ismini veren karakterlerden biri olan Tuna, terzi bir baba ve ev hanımı bir annenin iki oğlundan biridir. O daha beş yaşındayken yan evlerine taşınan ünlü sinema oyuncuları olan bir çiftin kızı Ada‘ya aşık olur. Burada tek sorun Ada’nın kendisinden iki yaş büyük olmasıdır. Tuna daha o zaman Ada’ya aşık olur. Tuna’nın Aras adında bir de ağabeyi vardır. Aras, küçüklüğünden beri hem yakışıklı, hem güçlü, hem de daha cesareti olmasıyla Tuna’nın hep ulaşamayacağını düşündüğü bir karaktere sahiptir. Korktuğu da başına gelir, Ada ve Aras birbirlerine aşık olurlar.

Tuna, sürekli Ada ve Aras’ın aşkına şahit olmak zorunda kalır. Öpüşmelerine, sürekli beraber olmalarına, birbirlerine büyük bir aşkla bakmalarına…Ama Tuna ağabeyini çok sever, Ada’yı da çok sever ve bu nedenle mutlu olmalarından başka bir şey istemez. Ancak Tuna ve Ada’nın hayatı, Aras’ın büyük bir çılgınlık yaparak ölümünden sonra çok değişir. Ada içine kapanır ve yurtdışına gider, fotoğrafçılık eğitimi alır. Ada’nın Türkiye’ye dönmesinden sonra birlikte vakit geçirirler, Ada da Tuna’ya ilgi gösterir ancak Aras’ın hatırasından dolayı hiç bir zaman bir ilişkileri olmaz. Tuna Ada’nın kuzeni Meriç ile evlenir. Meriç’i de sever, ancak Ada’yı asla unutamaz.

Kitapta geçmişte olanlar ve şuanda olanlar bir arada anlatılıyor. Bir yandan Tuna’nın Ada’ya nasıl aşık olduğunu ve küçüklüğünde neler yaşadığını, öbür yanda ise günümüzde geçen olaylar anlatılıyor. Günümüzde ise olaylar o kadar iç açıcı değildir. Seferberlik ilan edilmiştir ve Tuna da askerler tarafından apar topar askere alınır. Bu sırada yaşadığı olaylara ise anlam veremez. Çünkü yaşadıklarının gerçek mi, yoksa beyninin ona oynadığı bir oyun mu olduğu konusunda tereddütler yaşar, bunalıma girer.

Kitabın ismi ise Ada‘nın mükemmel bir kumral, Tuna’nın ise masmavi gözleri olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca kitabında içinde yer alan Ada’nın yazar-şair dayısının, Ada ve Tuna‘nın arkadaşlık öyküsünden yola çıkarak yazdığı kitabının ismidir.

Ben kitabı okuduğumda başlarda çok beğendiğimi söylemeliyim. Ancak daha sonra bazı bölümler beni sıkmış olsa da kitabı başarılı buldum. Kendimi daha çok eskideki olaylara kaptırdım, yeni olaylar bu nedenle hoşuma gitmedi sanırım. Kitabı okurken göreceğiniz üzere Tuna’nın karakterindeki değişimler de bir anda yapılmış. Ada’nın gitmesi üzerine, Tuna bir çok kadınla birlikte olur. Bir bölümde sürekli olarak Tuna’nın yaşadığı ilişkiler, cinsel deneyimleri aktarılıyor. Bu bölümde Tuna’ya biraz kızdım sanırım.

Okumak isteyenler için hüzünlü bir aşk öyküsü Kumral Ada  Mavi Tuna.

Buket Uzuner’in MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

İki Yeşil Su Samuru

Gümüş Yaz, Gümüş Kız

Bu kitaba kitapyurdu.com’dan indirimli fiyata sahip olabilirsiniz

Kumral Ada Mavi TunaBuket Uzuner