Jules Verne

Tam adı Jules Gabriel Verne olan ünlü Fransız yazar, Nantes şehrinde 8 Mart 1828 tarihinde dünyaya geldi.

Jules Verne yazmaya 1850’li yıllarda başladı. İlk olarak tiyatro eserleri yazmaya başlayan yazar, ilk kitabı Balonla Beş Hafta‘yı ise uzun uğraşları sonucunda yayınlatmayı başarmıştır. Bir çok yayınevini dolaşan Jules Verne, sonunda kitabını kabul ettirip yayınlattığında büyük bir üne kavuştu. Ünü Fransa’yı aşan kitap, balonla yapılan bir Güney Afrika seyahatini anlatır. Kitabın başkahramanı Doktor Samuel çölde balonunu kaybedince Fransız askerleri tarafından kurtarılır. Kitabın o döneme göre çok ilginç olan konusu Jules Verne‘in büyük başarı kazanmasını sağladı.

Hukuk eğitimi görmesi için ailesinin zoruyla Paris’e gönderilen Jules Verne hayatından memnun değildi. Bunun yanı sıra maceraperest bir kişiliği vardı. Ayrıca yazmayı çok seviyordu. Tiyatroda çalışan Jules Verne, boş zamanlarını da kütüphanede okuyarak geçiriyordu. Daha sonra Kaptan Hatteras’ın Maceraları geldi. Profesör arkadaşlarının yardımıyla Dünya’dan Ay’a ve Ay Etrafında‘yı yazdı. Böylece Jules Verne yoksul yaşamından kurtulmuş oldu.

Yazarın yine çok bilinen kitaplarından biri Kaptan Grant’ın Çocukları çok satılmakla beraber, Seksen Günde Devr-i Âlem ise yazarın zirveye tırmanmasını sağladı. Artık tüm Fransa’da çok ünlü olan Jules Verne’in kitaplarını yayınlamak için yayınevleri sıraya girmişlerdir.

Jules Verne’in en önemli özelliklerinden biri de ileri görüşlülüğü olmuştur. Kitaplarında maceradan maceraya koşan Jules Verne, henüz icat edilmemiş olan denizaltılarından ve uçaklardan bahseder. Bir yazarın nasıl olurda işleyişini bile anlattığı bu makineler icat edilmesinden yıllar önce bu denli iyi anlatılabilir. Bu nedenle Jules Verne’in kitaplarının bir çok mucide ilham kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz. Jules Verne de bu konuda şöyle der; “Hakikate uymayan şeylerden bahsedeceğim size. Ama bir gün gelecek bütün bunlar gerçekleşecek. Düşünme yeteneği olanların düşüncelerini ileride başkaları gerçekleştirebilirler“.

Yaşlılığını ise o kadar iyi geçirmeyen yazar önce bir kurşun nedeniyle ayağından sakatlanır. İleriki yıllarda ise iyice görmez ve duymaz olan Jules Verne, sık sık kriz geçirmeye başlar. 24 Mart 1905 günü hayatını kaybetmiştir. Ancak eserleri hala bir çok yazara esin kaynağıdır ve kitapları her yaştan okurun beğeniyle okumasıyla hiç eskimemiştir. Jules Verne’in bir çok eseri sinema filmi olarak da izleyicilere sunulmuştur.

Jules Verne’in  eserlerinden bazıları; Seksen Günde Devr-i Âlem, İki Yıl Okul Tatili, Denizler Altında 20.000 Fersah, Dünya’nın Merkezine Yolculuk, Esrarlı Ada, Albatros, Balonla Beş Hafta, Kaptan Grant’ın Çocukları, Ay’a Yolculuk, Kaptan Hatteras’ın Maceraları, Bir Gazetecinin Yolculuk Notları, Yüzen Şehir, İnatçı Keraban, 15 Yaşında Bir Kaptan, Doktor Ox’un Deneyi, Macellanya, Dünya’nın Ucundaki Fener.