Küçük Mucizeler Dükkânı – Debbie Macomber

Sevimli kitap tasarımıyla dikkat çeken, New York Times Bestseller’a girmiş Debbie Macomber‘ın ilk kitabı.

Küçük Mucizeler Dükkânı, hayatı bir şekilde altüst olmuş dört kadının hikayesini anlatıyor. Lydia kanseri iki kez yendikten sonra bir örgü dükkânı açmaya karar verir. Bir Yumak Mutluluk adını verdiği örgü dükkânını açtıktan sonra bir de örgü kursu açmaya karar verir. Böylece Carol, Alix ve Jacqueline ile tanışır. Bu kadınların herbirinin ayrı sebepleri vardır bu kursa katılmak için. Carol, bebek hasretiyle yanıp tutuşur. Tüp bebek tedavisi görmektedir ve bebek battaniyesi ile örgü kursuna başlayan bu dükkânın ilanını görünce bunun bir işaret olduğunu düşünür. Bebeğinin olacağına çok inanır ve dükkânın kapısını böylece çalar. Alix ise arkadaşının uyuşturucusu üzerinde bulunduğu için cezasını kamu hizmeti yaparak ödemek zorundadır. Bebek battaniyesini hayır kurumuna bağışlamayı düşünerek kursa gelir. Alix biraz asi ve dikkafalıdır. Jacqueline’nin oğlu istemediği bir kızla evlenmiştir. Jacqueline toplumda kendisinden aşağıda biriyle evlenen oğluyla gelininin ayrılmasını umarken, gelininin hamile olduğunu öğrenir. Kocasıyla da araları iyi değildir, kocasının kendisini aldattığını düşünmektedir. Kocasına, torunu için iyi bir babaanne olabileceğini göstermek için Bir Yumak Mutluluk adlı dükkâna gider.

Birbirinden farklı dört kadın böylece bir araya gelir. Örgü ördükleri her derste birbirlerine yakınlaşırlar, dertlerini paylaşırlar

ve çok iyi dost olurlar. Hikayemizde Carol’un bebek özlemi, Alix’in hayatını düzeltme çabaları, Jacqueline’nin geliniyle ve oğluyla ilişkisi anlatılıyor. Lydia’nın ise iki kez kansere yakalandıktan sonra hayata korkuyla bakmasını ve yeni bir hayata başlama hikayesini öğreniyoruz.

Bu dört kadının hikayesi ayrı ayrı başlıklarla birlikte kitapta devamlı olarak değişerek anlatılıyor. Önce Lydia’nın hikayesinden biraz bahsedilip daha sonra Carol’a, Alix’e ve Jacqueline’e geçiyoruz, ve bu şekilde devam ediyor. Yazar Bir Yumak Mutluluk adlı dükkânın sahibi Lydia’nın öyküsünü 1. ağızdan aktarırken, diğer kadınların hikayesini gözlemci bakış açısıyla anlatıyor.

Küçük Mucizeler Dükkânı, Debbie Macomber’ın ilk kitabı. Yazar gerçekten de bir iplik dükkânına sahip. Buradan hareketle romanını yazmaya başlıyor zaten. Küçük Mucizeler Dükkânı dünyada 140 milyondan fazla satıyor. Türkiye’de de kitap oldukça ilgi görmüş durumda. 

Kitabı kitapçılarda gördüğüm andan beri okumayı çok istiyordum, ancak yeni fırsat bulabildim. Açıkçası Küçük Mucizeler Dükkânı güzel bir kitap, ancak roman olarak biraz basit kaldığını görüyorum. Tabi ki okuması zevkli, merak uyandırıcı. Ancak kitap yeterince güçlü bir etkiye sahip değil.

Kitabın devamı da mevcut. Bir Yumak Mutluluk adlı kitapta hikaye devam ediyor. Debbie Macomber’ın yeni kitabı Bahçemde Yeşeren Umutlar başka bir hikaye.

Küçük Mucizeler Dükkânı‘nın dili oldukça sade. Kitabı bir çırpıda okuyabilirsiniz, yazıları da oldukça rahat okunabiliyor. Debbie Macomber her bir kadının hikayesini ayrı ayrı anlattığı için olaylar biraz hızlı gelişiyor. Küçük Mucizeler Dükkânı genel olarak güzel bir kitap,kendinizi mutlu hissetmek için okuyabileceğiniz türlere güzel bir örnek.

Debbie Macomber hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

MorKitaplık’ta yer alan diğer Debbie Macomber kitapları;

Bir Yumak Mutluluk

Bahçemde Yeşeren Umutlar