Bahçemde Yeşeren Umutlar – Debbie Macomber

Küçük Mucizeler Dükkanı ile okurlarının gönlünü fetheden Debbie Macomber, Bir Yumak Mutluluk ile hikayesine devam etmişti. Bahçemde Yeşeren Umutlar yazarın bu seriye kattığı 3. kitabı. En başta belirteyim, Bahçemde Yeşeren Umutlar genel olarak diğer iki kitaptan bağımsız. Bu kitabı okumak için diğerlerini okumş olmak şart değil. Ancak yazar kitabın sonunda hikayeyi usta bir şekilde, yarattığı ilk karakterlere bağlayıveriyor.

Kitabı okumadan önce bir önyargım vardı. Şu sıralar o kadar çok geçmişine dönen, yaşadıklarıyla hesaplaşan, yaşadığı eski yerlere geri dönüş yaparak eski sevgilisiyle tekrar karşılaşan karakterlerin anlatıldığı romanlar okudum ki, Bahçemde Yeşeren Umutlar‘ı okumadan ve kitabın başlarındayken bu konu hakkında sıkılmışlığım vardı. Ancak tamamen boşa çıktı bu düşüncelerim. Bahçemde Yeşeren Umutlar çok farklı bir şekilde beni şaşırttı, kitabı okumaktan bu nedenle gerçekten zevk aldım.

Suzannah Nelson, evli ve 2 çocuklu, ellili yaşlarında bir kadın. Babası 6 ay kadar önce vefat ettiğinden beri rüyalarında devamlı olarak eski sevgilisi Jake’i görüyor. Hakim olan babası George Leary, katı bir adam. Onlar daha gençken Jake ve Suzannah’ın ilişkisini onaylamadığından, Suzannah babasına çok kızgın. Babası vefat etmiş olsa da yaşadıklarını unutamıyor ve ona hala kızgın.

Vivian Leary, Suzannah’ın annesi, eşini kaybettiğinden beri yalnız hayatına alışmaya çalışıyor. Kızından uzakta oturduğu için kendine bakmaya çabalarken, eşini yeni kaybetmenin verdiği şokla beyninin ona oynadığı oyunlarla da zayıf düşüyor. Giderek artan unutkanlığının yanında bir de ölmüş kocası George onu arada bir ziyarete geliyor. Onunla konuşuyor, dertleşiyor. George ise tek kelime etmiyor, dinliyor ve sonra yok oluyor.

Suzannah, Jake’i rüyalarında görmekten oldukça rahatsız olsa da bunun bir anlamı olduğunu düşünüyor. Çünkü Jake, ona hiçbir şey söylemeden çekip gitmiş, ardından birkaç mektup yazmış sonra onların da arkası kesilmiştir. Bu sırada annesinin bir komşusu onu arıyor ve annesinin durumundan haberdar ediyor. Böylece Suzannah hem annesinin durumunu öğrenmek, ona yardım etmek, onu bir bakımevine yerleştirmek için hem de gitmişken Jake hakkında bir şeyler öğrenip ona neden diye sormak için büyüdüğü kasabaya doğru yola çıkıyor.

Suzannah’ın gerçekleştirececeği bu ziyaret, ona geçmişin kapılarını açıyor. Geçmiş ise yalanlarla ve hayaletlerle dolu.

Eve yaptığı ziyaret ile eski arkadaşlarıyla da karşılaşıyor. Önce annesini bir bakımevine yerleştirmek için onu ikna ediyor. Bu sırada evdeki eşyaları paketlerken geçmişte babasının Jake’in babasına para verdiğini öğreniyor. Bunun nedenlerini araştırırken, yıllar önce trafik kazasında kaybettiği ağabeyi Doug ve Jake hakkındaki gerçekleri keşfediyor. Bir yandan da yardımına gelen kızının onaylamadığı arkadaşlıklarıyla uğraşıyor.

Gerçek ortaya çıktığında ise hayatının hiç de bildiği gibi olmadığı, ölen babasını ise hiç tanıyamadığını keşfediyor. Peki Jake’e ne oldu, Doug gerçekten de bir trafik kazasında mı öldü, Jake ve Doug arasındaki ilişki neydi ve babası neden belirli yerlere düzeli ödemeler yapıyordu?

Bahçemde Yeşeren Umutlar macera havasında, ancak Debbie Macomber’ın yumuşak üslubuyla anlatıldığı için romantik yanı ağır basan bir roman. Serinin diğer kitaplarını okuyanlar bu sefer bambaşka bir hikaye ile karşılaşıyorlar. Yazar ise bence kitabın hakkını veriyor. Hem farklı bir tarzda da yazımını konuşturuyor. Bence başarılı. Yazarın diğer kitaplarını okuyanlar bilir, Debbie Macomber okuyucuyu asla yormuyor. Rahatlıkla okuyabileceğiniz, keyif alacağınız bir roman olmuş.

Debbie Macomber diğer kitaplarla alakası olmayan bu hikayeyi yine de diğer kitaplarına bağlamış demiştim. Sonunda Blossom Sokağı’na geri dönüyoruz, ancak nasıl olduğunu tabi ki siz okuyuculara bırakıyorum.

Benim kitabım 10. Baskı. Bu nedenle yazarın bir sonraki kitabı Mucizeler Dükkanına Dönüş’ten bir bölüm koymuşlar. Gelecek kitaptan bir bölüm okumak benim hoşuma gidiyor, daha önce birkaç kitapta daha gördüğüm bir teknik. Yayınevi böylece merakımızı artırıyor. Mucizeler Dükkanına Dönüş’te Suzannah’ı da görmek mümkün. Bu sefer ana karakter olmasa da, Debbie Macomber karakterlerine hayat veriyor böylece. Onun asıl hikayesi bitti, ancak o hala hayatta der gibi.

Debbie Macomber hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Yazarın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Küçük Mucizeler Dükkânı

Bir Yumak Mutluluk

Mucizeler Dükkanına Dönüş