Bir Yumak Mutluluk – Debbie Macomber

Evet, çıkalı çok oldu biliyorum ancak okuma fırsatım yeni oldu. Öncelikle Küçük Mucizeler Dükkanı’ndan sonra Bir Yumak Mutluluk’u çok beğendiğimi söyleyerek başlamak istiyorum.

Debbie Macomber örgü örmek üzerinden gittiği yolda cidden büyük bir başarı yakaladı. Sımsıcak öyküleri tüm dünyada beğeni topladı, adeta okurlar ona kucak açtı. Öncelikle kitabın kapağını açtığınızda  Türk okuyucuların Küçük Mucizeler Dükkanı için yorumlarıyla karşılaşıyorsunuz. Güzel yorumlardan sonra güzel bir kitap sizi bekliyor.

Yine ilk kitapta olduğu gibi Bir Yumak Mutluluk adlı örgü dükkanının sahibi Lydia Hoffman’ın açtığı bir örgü kursuyla gelişen arkadaşlıklara şahit oluyoruz. Bu sefer bir çorap kursu için birleşen kadınlar, birbirlerinin dertlerini dinliyor, çözümler üretiyor ve çok sıkı dostluklar kuruyorlar.

Bethanne Hamlin, kocası tarafından aldatıldıktan sonra boşanmanın verdiği o sancılı dönemi atlatmakla uğraşıyor. Maddi sıkıntılarla yüzleşmekten artık kendine vakit ayıramıyor ve çocukları onu bu örgü kursuna katılmaları için teşvik ediyorlar. Bethanne, bu kurs sayesinde dertlerini aşmayı öğreniyor ve kurs arkadaşının verdiği tavsiyeyle hayatta dimdik durmayı öğreniyor.

Courtney Pulanski, annesini kaybetmiş ve babası yurtdışında çalıştığı için anneannesinin yanına, Seattle’a geliyor. Kilolarıyla başı dertte olan lise son sınıf öğrencisi Courtney, anneannesinin tavsiyesiyle örgü kursuna yazılıyor. Başlarda zaman geçirmek ve arkadaş edinmek için gittiği örgü kursu Courtney için özgüveninin yerine geldiği ve unutulmaz arkadaşlıklar kurduğu bir mekan haline geliyor.

Elise Beaumont ise emeklilik parasını batmak üzere olan bir inşaat firmasına kaptırmış 65 yaşında bir kadın. Kızıyla geçirdiği vakitler dışında pek bir sosyal aktivitesi olmayan Elise, çorap kursuna yazılarak değişik bir şeyler yapmak ve yıllar önce alışkanlığı olan örgüyle tekrar haşır neşir olmak için gidiyor. Elise yıllar önce kumarbaz kocasından ayrılmış ve şimdi de onun kızının yanına yaptığı şaşırtıcı ziyaret ile uğraşmak zorunda. Bu ziyaret ona geçmişi, duygularını, yargılarını tekrar sorgulatıyor, aşkı yeniden tattırıyor. Örgü kursunda kazandığı arkadaşlıklar sayesinde de birçok kişiye yardımda bulunmanın sevincini yaşıyor.

Bir Yumak Mutluluk dükkanının sahibi Lydia’nın da hayatıyla ilgili bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Bir önceki kitapta kanseri yenen Lydia, bu kitapta daha çok ilişkisini yoluna koyma çabalarıyla karşımıza çıkıyor. Bu arada Küçük Mucizeler Dükkanı’nın karakterleri Jacqueline, Alix ve Carol da ara ara öykümüze dahil oluyor. Böylece Debbie Macomber, onlara ne oldu, sorusuyla bizi merakta bırakmıyor.

Bir Yumak Mutluluk’ta yine dört tane güçlü kadın profili karşımıza çıkıyor. Onların yaşadıkları olaylar yine sizi içine alıyor ve olacakları öğrenmek için sayfaları ardı ardına çeviriyorsunuz. Bu kadınların öykülerini ve nasıl sonlandığını öğrenmek istiyorsanız Bir Yumak Mutluluk’u kesinlikle okumalısınız.

Küçük Mucizeler Dükkanı adlı kitabıyla Türkiye’de de büyük bir hayran kitlesine ulaşan Debbie Macomber’ın kitapları gerçekten yok satıyor, New York Times Bestseller‘dan adını sildirmemesi bunun kanıtı. Hatırlarsanız, Küçük Mucizeler Dükkanı için ben biraz basit olduğunu söylemiştim. Bu kitabı beğenmememle alakalı değil, aksine çok sevdim, ancak günümüz romanlarına göre basit bir kurgusu olduğundan bahsetmiştim. Ancak Debbie Macomber, Bir Yumak Mutluluk ile birlikte acemiliğini üzerinden atıyor ve ortaya gerçekten okunmaya değer, sımsıcak ve başarılı bir roman ortaya çıkıyor. Bir Yumak Mutluluk zevk alarak okuduğum romanların arasına girmeyi başarıyor.

Sizin elinizdeki kopyalar nasıldı bilmiyorum, ancak benim elimdeki basımda birçok dil bilgisi hatası olduğunu üzülerek söylüyorum. Dikkat çekmeyecek miktarda değil, bu nedenle umarım yayınevi diğer basımlarda bu hataları düzeltir ya da düzeltmiştir.

Bir Yumak Mutluluk‘un kitap tasarımı yine harika. Kitabın genel öyküsüne uygun, adeta beni al diyen bir kapak olduğunu düşünüyorum. Kapak tasarımları ne kadar da önemli bir kitabın okuyucuya ulaşana kadar aldığı yolda, değil mi?

Debbie Macomber hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Debbie Macomber’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Küçük Mucizeler Dükkanı

Bahçemde Yeşeren Umutlar

Mucizeler Dükkanına Dönüş