Paul Auster

Paul Auster,  3 Şubat 1947 tarihinde Amerika’nın New Jersey kentinde doğmuştur . Amerika’ya gelen ilk nesil  Yahudi göçmenlerinden olan bir ailenin çocuğu olan Auster, Columbia Üniversitesi’ nde Fransız , İtalyan ve İngiliz Edebiyatı üzerine eğitim almıştır.

Kendisi özellikle roman yazarı , şair ve senarist olarak çığır açan bir kişilik olmuştur. Ayrıca tercümanlık ve film yapımcılığı gibi dallarda da iddialı olan Paul Auster ‘in “New York Üçlemesi” (Cam Kent, Hayaletler, Kilitli Oda) adlı kısa üç romanı kendi ülkesinden çok Avrupa’da beğeni görmüştür  ve 20 dile çevrilmiştir. Paul Auster 2006 yılında İspanya’da verilen ve edebiyat dalında çok saygın bir ödül olan Asturias Ödülü’nü kazanmıştır . Ayrıca yazarın “Smoke” ve “Blue In The Face” isimli senaryoları filme dönüştürülmüştür .  Bu iki film ünlü yönetmen Wayne Wang tarafından çekilmiştir . Ayrıca kendisi “Lulu In The Bridge” adlı kitabını da beyaz perdeye aktarmış, bu filmin hem yönetmeni  hem de senaristi olarak bütün yapım aşamalarında doğrudan katkı sağlamıştır.

Geçtiğimiz dönemlerde tutuklu gazeteciler yüzünden ülkemize gelmeyeceğini belirten Paul Auster, Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Cahil Adam” olarak nitelendirilmişti .

Yazarın eserlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; New York Üçlemesi, Son Şeyler Ülkesinde(1987), Ay Sarayı (1989), Şans Müziği (1990), Yükseklik Korkusu (1994), Yanılsamalar Kitabı (2002), Kehanet Gecesi (2004), Kış Günlüğü (2012).