Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin 25 Kasım 1889 İstanbul doğumlu önemli Türk yazarlarımızdandır.

Babasının doktor olması nedeniyle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulunmuştur. Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde ve İzmir’de bir Fransız okulunda yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitiren Reşat Nuri Güntekin, öğretmenlik mesleğine Bursa’da başladı. Daha sonrasında Milli Eğitim Müfettişliği de yapmıştır.

O dönemden başlayarak 1946’ya kadar Çanakkale milletvekili olarak TBMM’de görev aldı. Daha sonrasında Ankara’da Memleket adlı gazeteyi çıkardı. Paris’te kültür ateşeliği görevini üstlendi. Güntekin, 1954 yılında görevinden ayrıldı. Bu sıralarda kendisine akciğer kanseri teşhisi konuldu, tedavi için Londra’ya gitti. Ancak hastalığını yenemedi ve Londra’da vefat etti ( 7 Aralık 1956).

Yazarın ilk öyküsü Eski Ahbap‘tır. Reşat Nuri Güntekin, yazın hayatının ilk dönemleri olan Birinci Dünya Savaşı sonlarında tiyatro eleştirileri ve araştırmaları yapıyordu. Bir yandan da hikayeye yönelen ünlü yazar, Çalıkuşu ile büyük ün kazandı. Çalıkuşu o dönemlerde Vakit gazetesinde bölüm bölüm yayımlanıyordu. Hala Reşat Nuri Güntekin’in çok okunan ve beğeni toplayan eserlerinden biridir. Çalıkuşu, kitapta yer alan karakter Feride’nin yaşamını anlatırken hem idealist bir kız çizdi, hem de Anadolu’yu ustalıkla anlatarak aydın kesim ile az okumuş olan kesimi derinden etkiledi.

Eserleri büyük başarı yakalayan Reşat Nuri Güntekin, Anadolu’yu bolca konu edinmiştir. Bunda babasının mesleği nedeniyle Anadolu’yu gezmiş olması, öğretmenlik mesleğini yaparken de çeşitli illerde görev yapması büyük etken olmuştur. Anadolu insanını iyi tanıyan, olayları anlatırken günlük dili de ustalıkla kullanan bir yazarımızdır. Bu nedenle her kesimden insana hitap edebilmiştir.

Reşat Nuri Güntekin’in bir çok eseri tiyatro oyunu olarak ve televizyonda dizi-film olarak izleyiciye sunulmuştur. Dizi olarak yayınlanan eserlerine Çalıkuşu, Yaprak Dökümü ve Dudaktan Kalbe‘yi örnek olarak verebiliriz. Eserlerde yer alan karakterleri önemli ünlü oyuncular canlandırmıştır. Seyirciden de büyük ilgi görmüş ve reyting rekorları kırmıştır.

Reşat Nuri Güntekin’in bazı romanları; Çalıkuşu, Dudaktan Kalbe, Anadolu Notları, Ateş Gecesi, Yaprak Dökümü, Kavak Yelleri, Yeşil Gece, Leyla ile Mecnun, Eski Hastalık, Gökyüzü, Gizli El, Harabelerin Çiçeği.

Reşat Nuri Güntekin’in bazı hikayeleri; Tanrı Misafiri, Sönmüş Yıldızlar, Roçild Bey, Eski Ahbap, Leyla ile Mecnun, Olağan İşler, Nenesi Kro, Aşk Mektupları. Bazı oyunlarını ise şöyle sıralayabiliriz; Hançer, Eski Rüya, Taş Parçası, İstiklal, Hülleci, Bir Köy Öğretmeni, Tanrıdağı Ziyafeti.

MorKitaplık’ta yer alan Reşat Nuri Güntekin kitapları;

Yaprak Dökümü