The Hobbit – J.R.R. Tolkien


J.R.R. Tolkien
‘in kurmuş olduğu fantastik dünyanın küçük insanları hobbitlerin öyküsünün başlangıcı.

Bilbo Baggins, Shire’daki evinde sessiz sakin bir yaşam süren bir hobbittir. Bay Baggins de ,her hobbit gibi, Shire dışındaki yaşam hakkında efsaneler duyarak büyümüştür. O, Took kanı taşımaktadır. Yani Shire kasabasında maceraya düşkünlükleri bilinen ve bu nedenle biraz garip bulunan hobbit ailesi. Bilbo Baggins de her zaman maceraya atılma, dağların ardını görme fikrini cazip bulmuş; ancak yine her hobbit gibi evinden uzaklaşma fikrinden ise uzak durmuştur. Ta ki Büyücü Gandalf kapısını çalana dek.

Gandalf ile tanışmaları kapı önünde edilen bir sohbet ile olur. Bilbo Baggins bu garip görünümlü büyücüden korkar ancak maceranın kokusunu da bir kere almıştır. Bir gün Gandalf evine 13 cüce ile birlikte geldiğinde, Bay Baggins sıcak yuvasını cücelerin hazinelerini bulmak için bırakır ve gider. Böylece hem önündeki uzun yıllar boyunca anlatacağı kahramanlık hikayesi başlar, hem de o uzun yılları bir o kadar sağlıklı ve genç sayılabilecek bir şekilde geçirmesini sağlayan kıymetlisini bulmuş olur.

Hobbit, Bilbo Baggins’in Shire sınırlarını aşarak maceradan maceraya atladığı kahramanlık öykülerini anlatır. Bir zamanlar cücelere ait olan Erebor Dağı’na ve cücelerin hazinelerine el koyan ejderha Smaug’u öldürmek amacıyla yola çıkan kafile yolculukları sırasında trollerle, goblinlerle savaşır. Elflerle karşılaşırlar ve onların gizemli dünyasını da tanıma fırsatı bulurlar. Gandalf da ejderhaya giden bu yolda onlara yardım eder. Bu hikaye Bilbo Baggins’in Gandalf ve cücelerle çok iyi dostluklar kurmasını da sağlayan kahramanlık öyküsüdür.

Hobbit’in en önemli bölümü ise Bilbo Baggins‘in, kendisinin ve  ileride yeğeni Frodo’nun hayatını değiştirecek olan yüzüğü bulmasıdır. Kitabın bu bölümü, Yüzüklerin Efendisi serisinin önemli karakterlerinden olan Gollum‘un, kıymetlisi olan yüzüğü nasıl Bay Baggins’e kaptırdığını anlatır. Goblinlere esir düşen Bay Baggins’in kaçışı sırasında yanlışlıkla Gollum’u bulması, Gollum’un o sırada hobbiti yiyecek derecede aç olması, Bay Baggins’in ise Gollum’u sorduğu kurnaz soru sayesinde alt etmesi yüzüğü Bagginslere getirmiştir. Kimin parmağındaysa o kişiyi görünmez yapan bir yüzüktür bu. Bu sırada yüzüğün gerçek esrarı henüz bilinemese de Bilbo Baggins onu düşmanlarından korunmak için bolca kullanır, ancak o da Gollum gibi yüzüğe aşık olmuştur. Bu nedenle artık kendi kıymetlisi olan yüzükten kimseye bahsetmez.

Hobbit‘i okumadan Yüzüklerin Efendisi’ni okuyan ya da izleyenler, Bilbo Baggins’in ünlü namının nereden geldiğini, yazdığı biyografisinde hangi olayları anlattığını, ejderhayı nasıl alt ettiğini ve kıymetli yüzüğün nasıl Bilbo Baggins’e geldiğini malesef bilemezler. Yakın zamanda sinemaya aktarılacak olan Hobbit, Yüzüklerin Efendisi tutkunlarının da bir çok sorusuna cevap verecektir. Ancak her zamanki gibi filminden önce kitabını ısrarla tavsiye ediyoruz:) J.R.R. Tolkien‘in içinde olmak için can atacağınız Orta Dünya’sı, kapılarını Hobbit ile açıyor.

MorKitaplık’ta yer alan diğer J.R.R. Tolkien Kitapları;

Yüzüklerin Efendisi