Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini

Hasan ve Emir adında iki arkadaşın hikayesini anlatan hüzünlü bir kitap. Bu kitap beni uzun süre kötü şekilde etkiledi malesef, üzücü bir çok olay kitabın konusunu oluşturuyor.

Afganistan’ın Kabil şehrinde, monarşinin son yıllarının anlatıldığı bir devir. Savaşlar, insanların ölümü bunun yanında ise talihsizliklerle dolu bir arkadaşlık öyküsü. Kitabın asıl karakterleri olan Emir ve Hasan, aynı evde yaşıyorlar. Emir zengin birinin oğlu, Hasan ise onların hizmetkarlarının oğludur. Sütanneleri aynı olduğundan aynı evde kardeş gibi büyüyen bu iki çocuğun arkadaşlıkları; Emir’in babasının Hasan’a olan ilgisi, Hasan’ın uçurtma uçurmadaki başarısının sürekli ön planda olması ve bir çok neden yüzünden bozulur. Aslında Emir açısından bozulur. Çünkü Emir içten içe Hasan’ı hep kıskanır, ancak Hasan Emir’i canından çok sever ve asla hakkında kötü bir şey düşünmez.

Bu iki arkadaşı asıl ayıran olay ise Hasan’ın başına gelen bir talihsizlik, ki bu da beni çok etkilemişti. Emir’in ise bu olaya tanık olup kılını kıpırdatmaması ileride bu pişmanlıkla yaşamasına neden olur. Emir Amerika’ya gider, Hasan Kabil’de kalır. Emir yıllarca Hasan’a geri dönmek ister ama kendinde bu yüzü bulamaz. Hele ki babasının ölümünden sonra öğrendiği bir gerçek Hasan’ı bulmayı daha çok istemesine neden olur.

Uçurtma Avcısı, arkadaşlık üzerine derin dersler veriyor. Satırları okurken o duyguyu hissetmemeniz imkansız. Ayrıca kitabın filmi de var, ancak tamamını izlediğimi söyleyemeyeceğimden bir yorum yapamıyorum. İzleyecek olanlara tabi ki öncelikle kitabı okumalarını öneriyorum. Herkesin okuması gereken bir kitap.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Khaled Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş adlı bir kitabı daha var, onda da iki kadının küçüklüğünden itibaren devam eden dostluklarını anlatıyormuş. Ancak aynı temayı 2 kere okumak istemediğimden henüz okumadım. Belki bir gün diyorum:)

Ek: Bin Muhteşem Güneş’i okudum, mutlaka tavsiye ediyorum.

Morkitaplık’ta yer alan diğer Khaled Hosseini kitapları;

Bin Muhteşem Güneş

Ve Dağlar Yankılandı