Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Kazanmak ün ve talih anlamına gelir, kaybetmekse ölüm. Şans daima sizinle olsun, Açlık Oyunları başlasın!

Suzanne Collins Açlık Oyunları ile oldukça ilginç ve heyecanlı bir maceranın kapılarını sizlere açıyor.

Kuzey Amerika’nın yıkıntıları üzerine yeni bir ülke inşa ediliyor. 12 mıntıka ve bir de yönetimdeki Capitol’den oluşan bu ülkede yaşayan Panem halkı, her yıl Açlık Oyunları adı verilen oyun için mıntıkalardan bir kız ve bir erkek çocuk seçmek zorundadır. Çünkü bir zamanlar 13. Mıntıka, yönetimdeki Capitol’e başkaldırmış ve mağlup olmuş, bu nedenle Capitol gücünü herkese göstermek, sözünü dinlettirmek adına her yıl bu oyunları düzenlemeye başlamıştır. Bu oyunlarda yapmanız gereken tek şey hayatta kalmaktır. Sadece tek bir kişinin kazanacağı Açlık Oyunları’nda kıyasıya dövüşmek, avlanmak ve öldürmek zorundasınız.

12. Mıntıka’da Açlık Oyunları’na katılacak olan kişileri seçmek için yapılan kura gününde, Everdeen ailesinden kuraya katılmak zorunda olan iki kişi vardır. 16 yaşındaki Katniss ve henüz 12 yaşındaki Prim. Kura günü kızlardan oyuna katılacak kişi olarak haraç seçilen Prim olur. Ancak kardeşinin bu oyundan sağ çıkamayacağını anlayan Katniss, onun yerine gönüllü olarak Açlık Oyunları’nda bulur kendini. 12. Mıntıka’nın erkek karacı da Katniss’le yaşıt Peeta seçilir.

 Bundan sonra her şey değişir. Öncelikle oyunlara hazırlanmak için Capitol’e giderler. Burada kısa bir bakıma alınan haraçlar insanlara tanıtılır. Bu çok önemlidir oyunlar için, çünkü insanlar Açlık Oyunları için bahis oynamaktadır. Ayrıca haraçlar, yani oyuncular, kendilerine sponsor bulmak zorundadır. İlk başta insanlar ve rakipleri üzerinde büyük etki bırakan Katniss ve Peeta, oyunların gözdesi olur. Ancak insanları etkilemek o kadar kolay değildir, eğer oyunlarda ilerlemek ve sağ kalmak istiyorlarsa daha fazlasına ihtiyaçları vardır. Bu nedenle ortaya bir aşk dedikodusu yayarlar. 12. Mıntıka’nın aşıkları, Açlık Oyunları’nda birbirlerine karşı savaşacaklardır. Bu taktikle oyuna başlayan Katniss ve Peeta herkesin ilgisini çekmeyi başarırlar.

Oyunlar bir arenada düzenlenir. Bu arena her türlü koşulları içeren, teknoloji sayesinde her türlü doğal olayın bile yaratılabildiği bir arenadır. Bu arenada oyuncular avlanmak, yaşamak için su bulmak ve birbirleriyle karşılaştıklarında gözlerini kırpmadan öldürmek zorundadırlar.

Oyunlar başladığında herkes tek başınadır. Katniss ve Peeta Capitol’de geçirdikleri zaman boyunca ne kadar yakınlaşsalar da birbirlerinin rakibidirler. Ancak arenada işler değişir. Aynı mıntıkanın harçalarının ikisi de sağ çıkarsa, oyunun iki galibinin olabileceği açıklandıktan sonra birlik olmaya karar verirler ve diğerlerine karşı savaşırlar. Bu sırada hala sponsorların ilgisini çekmek için aşık rolü yapmak zorunda kalırlar. Ancak bir taktik olarak başlayan bu numara, giderek ikisinin de duygularını karıştırmaya başlar.

Açlık Oyunları’nın galibi kim, Katniss ve Peeta birbirlerine karşı savaşacak kadar cesarete sahipler mi hepsi Açlık Oyunları’nda.

Açlık Oyunları’nın hikayesi orjinal, kurgusu ise mükemmel. Suzanne Collins tarafından alanında yazılmış en iyi kitaplardan bir tanesi.

Kitap 3 bölümden oluşuyor. 1. bölüm Haraçlar, 2. bölüm Oyunlar, 3. bölüm ise Galip. Zaten çok uzun bir kitap değil, bölümler de işimizi kolaylaştırıyor. Kitabın dili akıcı, hiç sıkılmadan kendinizi kitabın sonunda bulabilirsiniz. Ekleyebileceğim iki şey, oyunların namına yakışan daha sert olayların olabileceği, sonunun daha uzun tutularak anlatabileceği.

Açlık Oyunları’nı okumak isteyen okuyucular için eklemek istediğim bir şey daha var. Açlık Oyunları denilince ve kitabın konusundan da biraz haberdarsanız sanki eski çağlarda geçen bir takım olaylarmış gibi geliyor. Ancak öyle değil. Capitol teknolojinin gelişmiş olduğu, her türlü imkanın olduğu bir şehir. Ancak diğer mıntıkalar bu şehre bağlı olduklarından, o kadar zengin değiller. Her mıntıka bir özelliğiyle tanınıyor. Örneğin 12. Mıntıka’yı kömür madenlerinin simgelemesi gibi. Bu mıntıklarda fakirlik olduğundan ve oyunların kazananı mıntıkaya yiyecek gibi yardımlar yapıldığından oyunların adı Açlık Oyunları. Açlık Oyunları televizyondan canlı olarak yayınlanıyor. Bu nedenle Katniss ve Peeta aşk oyunlarını her an devam ettirmek zorunda kalıyor.

Açlık Oyunları 3 kitaptan oluşan bir seri. Açlık Oyunları, Alaycı Kuş ve Ateşi Yakalamak adlı kitaplarla devam ediyor. Serinin diğer kitaplarını okumak konusunda da heycanlıyım.

Kitabın büyük başarı yakalayan bir filmi de bulunmakta. Önce kitaplar, sonra filmler diyerek yazımı noktalıyorum.

Yazar hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Suzanne Collins’in Morkitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Ateşi Yakalamak #2

Alaycı Kuş #3

Kitabın filmi de bulunmakta