Ateşi Yakalamak – Suzanne Collins

 

Açlık Oyunları #2

Ateşi Yakalamak ile Açlık Oyunları serisi, başlayan isyanlar ve giderek büyüyen olaylarla birlikte daha da heycanlı bir hal alıyor.

74. Açlık Oyunları’nın galibi Katniss ve Peeta, Capitol’ü yererek Açlık Oyunları tarihine bir imza atıyor. İlk defa 2 galiple biten oyunlardan sonra, Capitol bu hareketi bir başkaldırı olarak görüyor. Yalnızca Capitol değil, diğer mıntıkalar Katniss’in oyunların sonunda yaptığı hareketi bir isyan kıvılcımı olarak görüp ayaklanmaya başlıyorlar. Hatta insanlar yıkılan 13. Mıntıka’ya doğru bir umutla kaçmaya başlıyorlar.

Capitol ise bu isyanları bastırmaya çalışırken, bir yandan da Katniss’i istemeden başlattığı bu isyanı durdurması için zorluyorlar, bunun tek yolu ise tüm insanları Peeta’ya olan aşkına inandırmak. Oyunun sonundaki orman meyvelerini ikisinin birden yemesini teklif etmekteki tek nedenin aşk olduğunu söylemek.

Ancak Katniss ne yaparsa yapsın, ne Capitol’ü kandırabiliyor, ne de başlayan isyanı durdurabiliyor. Hain Capitol ise çözümü 75. Açlık Oyunları’na, diğer bir deyişle 25 yılda bir yapılan Çeyrek Asır Oyunları‘na, şimdiye kadarki galiplerden oluşan haraçları göndermekle buluyor. 12. Mıntıka’nın şimdiye kadar 3 galibi vardır, Katniss, Peeta ve Haymitch. Bunun üzerine Katniss ve Peeta, bir kez daha talihsiz aşıklar olarak kendilerini arenada buluyorlar.

Ancak bu oyunlar, tarihinde görülmemiş bir olaya şahit oluyor. Ve bu olay tüm halkın kaderini sonsuza kadar değiştirebilir.

Kıvılcımlar parlıyor, alevler yayılıyor ve Capitol intikam istiyor.

Ateşi Yakalamak, Panem’de isyanın başlayışını anlatıyor. Açlık Oyunları’nın ilk kitabına göre olayların çok daha ciddi bir hal aldığı Ateşi Yakalamak, sayfaları ardı ardına çevirmek isteyeceğiniz türden.

Kitap yine 3 ana bölümden oluşuyor, 1. bölüm Kıvılcım, 2. bölüm İsyan ve 3. bölüm Düşman. Bu bölümlerde küçücük bir kıvılcımdan ne alevler çıkabileceğini, bu alevlerin bir isyana sebep olabileceğini ve en sonunda asıl düşmanın kim olduğunu iyi bilmekle ilgili olaylar anlatılıyor.

Bu arada Katniss’in Gale ve Peeta arasında gidip gelen duyguları hakkında da bilgi edinmiş oluyoruz. Katniss, Peeta’nın karşılıksız aşkının yanında Gale’e karşı bir türlü itiraf edemediği duygular beslerken, Capitol’ün istediği gibi yaşamasına engel olmasına lanet okuyor.

Ateşi Yakalamak, Açlık Oyunları serisinin 2. kitabı olma özelliği taşıyor. 3. kitap Alaycı Kuş’u okumak için sabırsızlanıyorum.

Ateşi Yakalamak’ın filmi henüz çekim aşamasında.

Suzanne Collins hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Suzanne Collins’in MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Açlık Oyunları

Alaycı Kuş