Ateşböceği Yolu – Kristin Hannah

Ateşböceği Yolu, dostluklar ve aile hakkında hepimize çok şeyler anlatan, okurken duygularınıza hakim olamayacağınız Kristin Hannah‘ın kitabı.

Ateşböceği Yolu; sevgi, arkadaşlık, dostluk, aile, sadakat üzerine kurulmuş. Okurken bir yandan kızarken öbür yandan kendinizden bir parça bulduğunuz için sevineceksiniz. Kitapta zaman su gibi aktıkça sizde yaşadığınız arkadaşlıkları, ailenizle ilişkilerinizi, hayattan beklentilerinizi bir kez daha gözden geçireceksiniz.

Tully ve Kate adındaki iki kızın küçük yaşlarda başlayan ve sonsuza dek süreceğine söz verdikleri dostluklarının hikayesi. Tully, büyükannesi ile büyümüş bir kızdır. Annesi, onu defalarca terketmiş ve yine defalarca ona geri dönmüştür. Annesi içkinin ve eroinin olmadığı bir dünya kuramazken kendine, kızı Tully ise hep bir yanı eksik büyümek zorunda kalmış ve hayatı boyunca bunun sıkıntısını çekmiştir. Kate ise durumu orta halli, içinde sevginin eksik olmadığı bir ailede büyümüştür. Ancak Kate, arkadaşlık kurmakta zorlanan ve okulda kimsenin farkında olmadığı bir kız olmuştur. Tully, annesinin geri döndüğü vakitlerden birinde Ateşböceği Yolu’ndaki evlerine taşındığında Kate’in başını döndürmüştür. Yalnızca Kate’in değil, oradaki erkeklerin ve kızların ilgisini toplamıştır. Çünkü Tully her zaman dikkat çekici bir tip olmuştur ve annesinin ilgisizliği de gece dışarıda dolaşmak, partilere gitmek gibi izinleri ortadan kaldırdığından aranan birisidir. Böyle bir parti de Tully’nin tecavüze uğraması, Kate ile başlayan dostluklarına ise temel oluşturur.

Bu iki genç kızın tam ihtiyaç duyduklarında birbirlerini bulması, hayatlarını da sonsuza kadar etkileyecektir. Öncelikle Kate’i değiştiren Tully, arkadaşına cesaret aşılamakla kalmayıp ona en iyi bildiği şeyleri de öğretir, tabi ki iyi giyinmek ve makyaj yapmak. Böylece artık bir takım olmuşlardır. Ardından üniversiteye de beraber gitmişlerdir. Washington Üniversitesi’ne gittiklerinde Tully gazeteci olmayı her şeyden çok istemektedir, ama her şeyden çok. Bir gün Kate ile birlikte haberleri bir ikili olarak sunacakları, ünlü oldukları ve çok para kazanacakları zamanları düşünmektedir. Ancak bu Kate’in hayali olmasa da, bir zamana kadar arkadaşına hayır bile diyememiş, aslında onun hayallerinin peşinden koşmuştur.

Tully geçmişte yaşadığı olay yüzünden erkeklere güvenemez hale gelmiştir. Annesi ile olan ilişkisi de aile kurmaya olan inancını yok etmiştir. Bir çok kişiyle ilişki yaşar, ancak ileride de farkedeceği üzere kimseye seni seviyorum diyememiştir. Kate ise mutlu bir ailede büyüdüğü için kendisinin de böyle bir ailesi olmasını ister. Aşka inancı sonsuzdur. Tully istediği erkeği kolaylıkla elde edip birlikte olurken, Kate her zaman hayatının aşkını beklemiştir.

Üniversiteden sonra işe giren Tully önce bir kanalda getir götür işlerine bakarken giderek yükselmeye başlar. Kate’i de yanına aldırır. Kate ise işe alındığı o gün patronları Johnny’ye aşık olur. Tully’e bile söyleyemeyecek kadar derindir bu sevgi. Ancak Kate’in farkında bile olmayan Johnny her erkek gibi Tully’nin enerjisine ve cesaretine, yerinde duramamasına hayran olmuştur. Umutsuz bir aşk beslediğini bilen Kate bu ilginin farkındadır. Hatta Tully’nin hayatı boşken Johnny ile tek gecelik bir ilişki yaşamasına bile göz yummuştur. Tully ise hayatta Kate dışında kimseye bağlanmadığı için bu ilişkiyi çoktan unutur.

Bir gün Kate bu aşkı bu şekilde yaşayamayacağına karar verdiğinde işini de bırakmaya karar verir. Ancak o akşam Johnny ile yemek yemek için sözleştiklerinde, Johnny ile birlikte olurlar. Johnny, Kate’in “bir adamın aşık olabileceği türden bir kız” olduğunu gördüğünde herkesin imreneceği aşk filizlenmiş olur. Kate, Johnny’den hamile kaldığında ise onun bu durumu kabullenemeyeceğini ve kendisini terkedeceğini düşünür. Johnny ise evlilik teklifi ile Kate’i dünyanın en mutlu insanı yapar.

Böylece Kate artık bir aile kurar. Tully fark edemese de Kate artık evli bir kadındır. Sorumlulukları vardır, hayallerinden vazgeçip evinin kadını olmaktan çok mutludur. Tully ise hırslıdır. Yükselmeye devam eder. Giderek insanların tanıdığı, çok sevdiği, hatta örnek aldığı bir insan haline gelir. Ancak bu ün Tully’nin gözlerini kör etmeye de başlamıştır. Ayrıca yalnızlığına yalnızlık kattığı da su götürmez bir gerçek haline gelir. Habercilik adına hayatta yapamayacağı bir şey kalmayan Tully’nin en yakın arkadaşını da bu konuda üzdüğü olaylar yaşanır. Ama her zaman birbirlerine geri dönerler. Çünkü onlar söz vermişlerdir sonsuza dek dost olacaklarına. Her sıkıntılı oldukları anda Ateşböceği Yolunda geçirdikleri o güzel günleri düşünür ve hayallerinde tekrar yaşarlar.

Kate bir kız ve ikiz erkek çocukları dünyaya getirir. Johnny ile çok mutludur. Johnny de Kate’e sırılsıklam aşıktır ve gözü Kate’den başkasını görmeyen sadık bir erkek ve mükemmel bir baba olur. Ailesi giderek büyürken sorunlar da büyür. Kızı Marah ile yaşadığı ergenlik problemleri artık içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Bu duruma, o sırada Tv programı yapan Tully bir çözüm yolu önerir. Onu ve kızını programa davet edecek ve tüm ülkenin gözleri önünde sorunlarını paylaşacaklardır. Kate ve kızı programa katıldıklarında Tully’nin konuyu saptırıp Kate’i aşırı baskıcı bir anne, Marah’ı ise annesinden nefret eden bir kız olarak göstermesi bardağı taşıran son damla olur. Kate bu zamana kadar Tully’nin birçok bencilliğini görmezden gelmiştir, ailesini ve çocuklarını onunla paylaşmak zorunda kalmıştır. Ancak Tully’nin bu sefer çok ileri gitmesi ile Kate’in seyircilere Tully’nin kimseyi sevemeyeceğini haykırması bir olur. Böylece yıllardır her şeylerini paylaşan bu iki kadın, bir yol ayrımına gelirler.

Her şey düzgün gitmez hayatlarında. Tully’nin yalnızlığı giderek artar. Bir aile kuramamış olmanın olmanın acısını çeker. Kate ise daha da kötüsüne düşer, meme kanseridir…

Kate Tully’e çok kızgın olsa da, bu kez aramayacağına söz verse de kendine dayanamaz ve arar Tully’i. Ancak elektriklerin kesilmesiyle Kate’in mesajını alamayan Tully’nin hiçbir şeyden haberi yoktur. Kate çok hastadır, hastalık iyice ilerlemiştir ve son safhasındadır. Hiçbir tedavi işe yaramazken aklı hep ailesinde, kocasında, çocuklarında ve en yakın arkadaşı Tully’dedir. Tuly en yakın arkadaşından tekrar haber aldığında hastaneye koşar, ancak geç kalmıştır. Arkadaşına destek olamamış, hastalığını yenmesine yardım edememiştir. Artık beynine sıçrayan kanser ile çok az ömrü kalan Kate’in Tully’e çok ihtiyacı vardır.

Tully Kate’e bir defter alır. Ona yapabildiği en iyi şeyi yapmasını söyleyerek yazmasını söyler. Böylece Kate acısıyla ve tatlısıyla hayatını yazmaya başlar ve çocuklarına da hatıralar bırakır.

O kötü gün geldiğinde ise Tully ve Kate’i ölüm bile ayırmayı başaramaz.

Ateşböceği Yolu, okuduğum en içten ve duygu yüklü kitaplardan biriydi. Okurken gözyaşlarıma hakim olamadığımı da itiraf etmeliyim. Yalnızca bu iki dostun ilişkisi değil, ailenin ne kadar önemli olduğu, hayatının aşkını beklemenin her şeye değdiğini görmek de sizi duygulandırmaya yetiyor. Ateşböceği Yolu, mutlaka okunması gereken kitaplardan biri. Okurken kendinizden bir şeyleri mutlaka bulacağınıza eminim. Okul hayatınızdan, ailenizden, ilişkilerinizden…Kitap bittiğinde yapacağınız ilk şey kendinizi sorgulamak oluyor.

Ateşböceği Yolu dört ana bölümden oluşuyor. 1970’lerde başlayan hikaye 70’ler, 80’ler, 90’lar ve sonrasında da “Yeni Bin Yıl” olmak üzere anlatılıyor. Adım adım Tully ve Kate’in tanışması, lise hayatı, üniversite hayatı, aile hayatları ve iş hayatları, daha sonrasında ise belirli olgun yaşa geldikleri dönemler bazen eğlenceli, bazen hüzünlü. Dönemin kültürünü çok iyi yansıtan Kristin Hannah, sizi gerçekten de o zamana götürüyor. Giyim tarzından müziğe, dönemin ünlü sanatçılarına, oyuncularına, habercilerine kadar her şeyin içindesiniz. Bu da gerçekten sıkı bir araştırma gerektiriyor, Kristin Hannah da hakkını veriyor. Son olarak kitabın kapak tasarımını da çok beğendiğimi eklemek istiyorum.

Sevgi ve sadakat ile örülü muhteşem bir dostluk öyküsü. Ateşböceği Yolu.

Kristin Hannah’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer kitapları;

Kış Bahçesi

Gerçek Renkler

Gece Yolu

Sevgi Uğruna Yaptıklarımız

Evden Çok Uzakta

Kız Kardeşler Arasında

Kristin Hannah hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.