Sevgi Uğruna Yaptıklarımız – Kristin Hannah

Hannah  okuyucuyu  karakterlerin hayatına sürükleyip onları kendi arkadaşıymış gibi hissettirirken ailedeki acıları ve sevinçleri ele alarak neden kadın edebiyatının yıldızı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.                                                                                                                                

                                                                                                                                                        -Booklist

Aynı şeyin özlemini çeken iki kadın…Ailenin ne anlama geldiğini öğrenecekleri duygusal ve dokunaklı bir yolculuk…

Pasifik Kıyıları’ndan, West End’den, DeSaria ailesinin sıcacık, sevgi dolu yuvasına konuk oluyoruz.

Kristin Hannah her zamanki mükemmel anlatımıyla bizi duygu seline sürüklemeye devam ediyor. Sevgi Uğruna Yaptıklarımız, aile ilişkilerinin, anne-baba  sevgisinin ve en önemlisi aile olmayı hissetmenin üzerine kurulmuş duygu yüklü bir roman olmuş.

Küçük bir ayrıntıyı eklemeden geçemeyeceğim, romanımızın içinde birçok farklı romandan esintiler buldum, yazarımızın Gece Yolu romanı, Sherryl Woods’un Aşka Şans Ver romanı bu romanlara örneklerden ve  kesinlikle Küçük Mucizeler Dükkanı’nı da unutamayacağım. Hepsine bayıldığım gibi bu romanda ayrı bir güzeldi. Birbirlerine yakın bir tarzları olduğu içinde sanırım bu kadar bütünleşebiliyorlar.

Kitabımız  hayata tutunmaya çalışan iki kadını konu alır. Biri daha on yedisindedir, diğeri ise otuz sekizinde.

Angie DeSaria Malone, Seattle’da yaşayan çocuk sahibi olamayan bir kadındır. Eşiyle birbirlerini çok sevseler de artık bu durum evliliklerini yıpratır hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak eşiyle boşanmalarının ardından doğup büyüdüğü yere, Kuzeybatı Pasifik’teki West End Kasabası’na geri döner. Kendisi tam bir aile kuramadığını düşünse de onu kocaman ailesi bekliyordur evinde. Kız kardeşleri  Mira, Livvy, annesi ve yeğenleri onu bekliyordur. Sevgi ve neşe dolu bir aileye sahiptir. Şükran günü için, noel için özel rituelleri olan bir ailedir. Kocaman masaların kurulduğu, restorantta ve evde ekmek, sarımsak kokusunun eksik olmadığı gerçek bir ailedirler. Lakin babasını ve doğan çocuğunu aynı geçen yıl içinde kaybetmiştir. Babası olmadan evine dönmek onun için çok zor bir durumdur. Sımsıcacık aile restorantları  ve evi onsuz boştur. Bir de babasının prensesi, üzerine titrediği kızı iken bu durum daha da zordur. Angie, boşanmasının yükünü üzerinden atmak, Conlan Malone’u unutmak için kötü durumda olan aile restorantlarında annesi ve iki kız kardeşine yardım etmeye karar verir. Annesi ve kız kardeşleri gibi yemek yapmak konusunda iyi olmasa da reklam sektöründe olduğu için farklı yollar ve bazı yeniliklerle  babası için aile restorantlarını kurtarmak istemektedir. Geri kalan zamanlarında da kendini hayır işleriyle meşgul eder.

Lauren Ribido, West End’de yaşayan zeki, çalışkan ve yalnız başına hayata tutunmaya çalışan bir kızdır. İçki ve sigara düşkünü bir annesi vardır. Babasını hiçbir zaman tanımamış ve bilmemiştir. Aile olmak ne demek bilmiyordur ve aile olmaya, bunu hissetmeye hep özlem duymuştur. Başarılı bir lisede burslu okuyordur. Ama hayatına devam edebilmek içinde hep bir yerlerde çalışması da gerekiyordur. Annesi sarhoş olup nasihat vermekten başka bir şey yapmıyordur çünkü. Neyse ki bir dayanağı vardır hayatında, dört yıldır birlikte olduğu erkek arkadaşı David Ryerson Haynes. David, West End’in tanınmış ailelerinden geliyordur. Durumları çok iyidir. Bu durum aralarında uçurumlara neden olsa da onlar birbirlerini çok seviyorlardır. Tek sorunları üniversitelerde ayrı olmaktan korkuyorlardır ve ona göre tercihlerini yapıp geleceklerini çizmek isterler.

Lauren işini kaybetmiştir. Evle ve  annesiyle ilgilendiği için bir  iş bulmalıdır. İş bulma broşürlerini dagıtırken bir bayan tarafından fark edilir, insanların ona acınası bakışlarına alışmıştır ama bu durumdan hoşlanmamaktadır. Bu bayan Angie’den başkası değildir. Angie, Lauren’e bir miktar para verir ve gününü kurtarır. Daha sonrasında hayır kurumunda tekrar karşılaşmalarının ardından Angıe kendini kızı takip ederken bulur. Ona birkaç bir şey alır, bazı yardımlarda bulunur. Kendisine yardım eden bayanı bulmak isteyen Lauren de, Angie’nin peşine düşüp aile restorantlarına  gider ve tanışırlar. Orda garson olarak işe de başlar. Angie, Lauren’a ayrı bir sevgi duymuştur. Ona her konuda yardımcı ve destek olmaya çalışıyordur. DeSaria ailesinin bir parçası olmaya başlamıştır Lauren ve Angie’yi  annesinin yerine koymaya başlamıştır. Birlikte geçirdikleri uzun günler sonrasında çok yakınlardır, artık arkadaş gibi görüyorlardır birbirlerini ve her şeylerini paylaşıyorlardır birbirleriyle. Lakin onları bekleyen sürprizler vardır. Hayatlarında dönülmez yollar olacaktır. Pişmanlıklar ve bazen de umutlar. Keşkelerle ve farklı duygularla birbirlerini sarsalar da hayat onlara çok şey öğretecektir. Belki de bir aile kazandıracaktır…

Kristin Hannah’ın gerçekten sıradışı ve zor bulunan  yazarlardan olduğu düşüncesindeyim. Romanlarının hastası olarak nitelendirebilirim kendimi. Yine muhteşem bir roman olmuş. Duygu yüklü anlarla sizi içine çekip hüzünlendirmeyi başarıyor. Bu romanında itiraf etmek gerekirse ön bilgisini okuduktan sonra ‘’Nasıl duygulu olabilir ki iki bayanın hikayesi’’ demiş olsam da Kristin Hannah bunu yine başarıyor. İçindeki müzikleriyle, anlatım tarzıyla olayları adeta yaşatıyor size. Her zamanki gibi muhteşemdi. Kristin Hannah severlere ve denememiş olanlara hemen okumalarını tavsiye ediyorum.

Kristin Hannah hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Kristin Hannah’ın MorKitaplık’ta yer alan diğer romanları;

Ateşböceği Yolu

Kış Bahçesi

Gerçek Renkler

Gece Yolu

Evden Çok Uzakta

Kız Kardeşler Arasında