Gece Yolu – Kristin Hannah

-Gönüllü Yazarımız Elif İyi’den-

Hayat size bir dizi seçenek sunar. Beklemek…Geçmişe tutunmak…Unutmak…Affetmek… Siz hangi yolu seçerdiniz?

Kristin Hannah Gece Yolu ile aşkı, anneliği, dostluğu, ayrılığı, affetmeyi derinlemesine işlediği yeni romanıyla bizleri etkilemeye devam ediyor…

Lexi Baill, annesi tarafından terkedildiği için koruyucu ailelerde büyümüş ,içine kapanık ,insanlardan kaçan, kimse tarafından sevilmediğini düşünen bir kızdır .

Mia Farraday, ailesi tarafından çok sevilen, deli dolu, neşeli, ikizi Zach’ten ayrı hiçbir şey yapamayan biridir. İnsanların kendisini Zach’ e yaklaşmak için kullandıklarını düşündüğü için yalnız takılmayı seven, hiç arkadaşı olmayan bir kızdır.

Zach Farraday, okulun en popüler öğrencisi, futbol takımı kaptanı, sınıf başkanı, ailesine bağlı, ikizini çok seven, sorumluluk sahibi, yakışıklı, kızlar tarafından hiç yalnız bırakılmayan biridir. Bu üçlünün hayatları Pine Island’ da bir lisede kesişir.

Lexi artık Pine Island’a gelir ve teyzesinin yanında kalmaya başlar. Lise hayatına sönük bir giriş yapar ama yardımına Zach koşar. Lexi Zach’ten çok etkilenir ama bu durumdan kurtulması gerektiğini düşünüp bir ağacın altına oturmuş kitabını okuyan yalnız bir kızın yanına gider ve arkadaş olmak istediğini söyler. O kız Mia’dan başkası değildir ve Mia bunu seve seve kabul eder. Çünkü kitapları çok seven, arkadaşı olmayan aynı kendisi gibi birini bulmuştur.

Jude Farraday,çocuklarına çok düşkündür. Her konuda  endişesi olan bir kadındır ve helikopter anne olarak görülmektedir. Çocuklarının her zaman yanında olmaya çalışır, hayatını onlara adamıştır. Lexi ve Mia’nın tanıştıkları günden sonra hayatları değişmiştir. Mia hiç sahip olamadığı arkadaşını bulmuş, Lexi de hiç sahip olamadığı aile sevgisi ve şefkatini bu ailede bulmuştur. Artık Lexi ailenin bir parçası olmuştur. Birlikte alışverişe giderler, Jude onları haftasonu maniküre götürür, birlikte partilere katılırlar. Mia, Lexi olmadan karar veremez ,dışarı çıkamaz olmuştur. Zach ise her zaman onların yanındadır. Aslında ilk gördüğü andan itibaren Lexi’den hoşlanmasına rağmen bunu hiç belli etmez. Çünkü ikizinin ilk defa böyle bir arkadaşı olması ve onu incitmekten korkması duygularını saklamasına neden olur.

3 yılın sonunda bir partide olanlardan sonra bunu saklayamayacağını anlar ve Lexi ile konuşup bu duruma son verir. Mia ilk başlarda onlardan kaçsa da kızsa da bir zaman sonra bu durumu kabul eder. En sevdiği iki insanın yanlarında olması gerektiğini düşünür. Böylece bundan sonra her şeyi beraber yaparlar. Üçü birlikte muhteşem bir birliktelik kurarlar.

Ta ki gece yolundaki o geceye kadar her şey mükemmeldir. Ancak bir gecede hayatları değişmiş, paramparça olmuş, çıkmaz bir yola girmiştir.

Lexi,Mia ve Zach bir kaza geçirir. Kazada Mia hayatını kaybederken, Lexi ve Zach yaşar. Jude ve Miles kızlarının ölümünden sonra bu acıyla nasıl yaşamaları gerektiğini bilemezler. Zach daha çok yıkılır. Hem kardeşini kaybetmiş, hem de Lexi’yi o gece direksiyonda o olduğundan hapse girdiği için kaybetmiştir.

Tüm suçu üzerine alan Lexi, cezasını çekmesi gerektiğini düşünmektedir, hak ediyordur bunu. Ancak onu düşündüren bir tek şey vardır. Lexi hamiledir. Lexi bebeğini dünyaya getirmeden önce kararını verir, onu Zach ‘a verecektir. Böylece kendi ailesi gibi olmayan, sevgi dolu bir ailede büyümüş olacaktır bebeği. Bebeğiyle doğduğu anda vedalaşır, onu Zach ‘a verir.

Zack tüm üzüntülerini, acılarını unutmak zorundadır. Artık bir kızı vardır. Hayatına devam etmek zorundadır. Kızıyla teselli olup hayatta kalmaya onun için yaşamaya çalışır. Ama bu durum Jude için aynı olmamıştır. Hayatı durmuş, yaşam zevkini, inancını yitirmiştir. Kızı gitmiştir. Acısı o kadar şiddetlidir ki doğru düzgün düşünümez hale gelir. Jude duygularını dondurur ve boş bir hayat yaşamaya başlar.

Lexi ilk başlarda farkında olmasa da suçu üstlenerek hapse girip hayatının hatasını yapmıştır. Önceden bunları yaşaması gerektiğini ,hak ettiğini düşünmesine rağmen pişman olmuştur. Çünkü kızıyla geçirebileceği yılları düşünür.

Yıllar sonra Lexi’nin dönüşü ile aile sarsılır. Jude her zamanki annelik rolüyle onun karşısında yer alır. Lexi kızının sevgi dolu bir ailede yetiştiğini düşünür ancak gerçekler öyle değildir. Çünkü Jude bunca zaman içinde çok değişmiştir. Muhteşem anneliğinden eser kalmamıştır. Torununa sarılamıyordur bile çünkü torunu Grace, Mia’nın ikizi gibidir. Ona her baktığında kızını görmek içini acıtır. Onu sadece oğlunun kızı olarak görüp yapması gerektiği şeyleri yapmıştır. Lexi bu duruma bir son vermek ister. Kızının hiç de ummadığı bir ortamda yetiştiğini ve onun psikolojik sorunları olduğunu görür. Grace kimseyle arkadaşlık kuramıyor, her zaman yalnız başına kalıyordur. Hayali bir arkadaşı bile vardır. Lexi kızı için Jude’la savaşması gerektiğini biliyordur. Hatta belki Zach’le ve hala ona karşı olan duygularıyla…

Kristin Hannah’dan etkileyici bir roman daha. Ateşböceği Yolu ile bizi derinden etkileyen Kristin Hannah, Gerçek Renkler ve Kış Bahçesi’nden sonra Gece Yolu ile bir kez daha etkiliyor. Her romanında başardığı gibi bize kitaptaki havayı hissettiriyor. Duygularıyla bizi hüzne boğuyor. Gece Yolu’nda, Ateşböceği Yolu’ndaki Tully ve Kate ile tekrar karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. O deli dolu ve sıkı dostluğu Gece Yolu’nda da bulabilirsiniz. Kristin Hannah’nın yazdığı tüm romanları seven biri olarak, yine muhteşemdi diyorum…

 -Gönüllü Yazarımız Elif İyi’den-

MorKitaplık’ta Yer Alan diğer Kristin Hannah kitapları;

Ateşböceği Yolu

Kış Bahçesi

Gerçek Renkler

Sevgi Uğruna Yaptıklarımız

Evden Çok Uzakta

Kız Kardeşler Arasında

Kristin Hannah hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.