ATEŞBÖCEĞİNİN ŞARKISI – KRISTIN HANNAH

Morkitaplık’ta bu sefer ilk olarak aynı kitaba ait iki farklı yorumu paylaşıyorum. Daha önce arkadaşım Elif Ateşböceğinin Şarkısı’nı okuyup yorumlamıştı, ben de bu sefer kendi yorumumu da eklemek istedim. Elif’in yorumuna buradan göz atabilirsiniz.

atesboceginin-sarkisi2

Ateşböceğinin Şarkısı, Kristin Hannah’ın çok okunan, bir o kadar sevilen romanı Ateşböceği Yolu’nun devam kitabı olarak çıktı. Aslında bu kitabın yazılışına çok şaşırdım, çünkü Ateşböceği Yolu kafamızda soru işaretleri bırakarak falan biten bir roman değildi, devamını bekleyeceğimiz türden bir kitap değildi. Hal böyle olunca bazen yazarlara kızmadan edemiyorum, acaba daha çok satsın diye mi yazıyorlar diye düşünüyorum. Öyle çıkmadığı için mutluyum. Çok sevdiğim bu romanın devamını okumaktan büyük zevk aldım..

Ateşböceği Yolu hakkında bilgi içerir.

Ateşböceği Yolu, küçüklükten beri arkadaş olan ve ayrılmamış olan iki kadının hikayesini aktarmıştı bize. Ateşböceği Yolu benim çok sevdiğim dostluk romanlarından bir tanesi, en çok duygulandığım, hüzünlendiğim. Bu kitabın yeri bende ayrı. Kitabın sonunda o kadar üzüldüğümü hatırlıyorum ki, insan ister istemez kendi başına gelse neler olacağını düşünüyor ve etrafına bakıyor şöyle bir. Kristin Hannah da duyguları okuyucuya aktarmakta usta olduğu için bu kitabın sizi sarsmama imkanı yok diye düşünüyorum.

Ölümün bile ayıramadığı bu iki kadının hikayesi Ateşböceğinin Şarkısı’nda devam ediyor.

En yakın arkadaşınız hayatınızdan çıkarsa ne yapardınız hiç düşündünüz mü? Ya sevgili eşiniz, hayat arkadaşınız ve çocuklarınızın annesi? Ergenlik döneminde, tam da annenize en ihtiyaç duyduğunuz anda onu kaybetseydiniz? 

Ateşböceğinin Şarkısı bir kişinin birçok hayata nasıl dokunduğunu dokunaklı bir şekilde aktarıyor.

Ben bu kitabı okurken neredeyse her sayfasında boğazım düğümlendi. Öncelikle dediğim gibi insan etrafındakileri düşünmeden edemiyor. Bunun yanında o duygular o kadar güzel aktarılmış ki, kendinizi bir anda orada buluyorsunuz ve o acıyla siz de başedemez durumda oluyorsunuz. 

Bu kitapta ayrıca Tully’nin annesiyle olan ilişkisi hakkında da okuyucu aydınlatılıyor. Yine de annesine hak verdiğimi söyleyemeyeceğim. 

Daha fazlası için Ateşböceğinin Şarkısı’nı okuyunuz:)

Dostluk, arkadaşlık ve aile olmak hakkında bir Kristin Hannah klasiği. 

Kristin Hannah hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Morkitaplık’ta yer alan Kristin Hannah kitapları;

Ateşböceği Yolu

Kış Bahçesi

Gerçek Renkler

Gece Yolu

Sevgi Uğruna Yaptıklarımız

Evden Çok Uzakta

Kız Kardeşler Arasında