ATEŞBÖCEĞİNİN ŞARKISI – KRISTIN HANNAH

Merhaba sevgili okurlar,

Tekrar Ateşböceği Yolu’na dönmeye ne dersiniz?

Bu duygulu ve güzel hikâye otuz yıl önce bir gece Ateşböceği Yolu’nda Tully ve Kate’in tanışmasıyla başlar. Arkadaşlıkları ile hayatlarına sihirli değnek değen bu ikili hiç ayrılmazlar. Evet, gerçekten de hiç ayrılmayacaklardır onlar.

Kristin Hannah’nın dünyayı kasıp kavuran ve en çok beğenilen kitabı Ateşböceği Yolu, Ateşböceğinin Şarkısı ile devam ediyor.

Kitabın ilk çıkacağını gördüğümde gerçekten şaşırdığımı belirtmeliyim, çünkü hani sonu bağlanmış bitmiş bir romandı. Kristin Hannah’nın hikâyeye nasıl devam ettiğini merak ettim doğrusu ki bir de hani kalın bir roman ortaya çıkmış.

Ateşböceğinin Şarkısı’na biraz düşünceli başlasam da herhangi bir Kristin Hannah romanına karşı duramadığım bir gerçek ve yorumum yine muhteşemdi.

atesboceginin-sarkisi

Romanımız Ateşböceği Yolu’nun kaldığı yerden dört yıl sonrasında devam eder. Fakat öyle özel bir sahnede kalır ki ve oradan geri dönüşlere başlar ve geçen o dört yılı anlatır. Her şey değişmiştir artık, Marah on altı yaşında bir kız değildir, ikizler büyümüştür ve Tully ve Johnny artık tamamen farklıdır. Ama hayat devam ediyordur ve bir yerden başlamaları gerekiyordur. Ama bu biraz farklı olacaktır. Hayatlarında izler bırakarak yollarına devam edeceklerdir. Ateşböceği Yolu’nu okuduğunuz için her şeyi bildiğinizi düşünmemenizi öneririm bir de. Sürpriz şeyler sizleri bekliyor emin olun.

Ateşböceğinin Şarkısı’nda beni en çok etkileyen karakterlerden biri de Tully’nin annesiydi. Evet, sevmediğimiz o bağımlı kadından bahsediyorum. Bu kitapta beni fazlasıyla şaşırttığını söylemeliyim ve onu seveceğinizin güvencesini veriyorum ama bunu sanırım kitabı bitirince anlayabilirsiniz.

Bir de dikkate diğer bir ayrıntı da var. Kristin Hannah okumaya Ateşböceği Yolu ile başladık sonrasında Kış Bahçesi, Gerçek Renkler, Gece Yolu, Sevgi Uğruna Yaptıklarımız, Evden Çok Uzakta, Kız Kardeşler Arasında geldi ve tekrar Ateşböceği Yolu’na dönünce Ateşböceğinin Şarkısı ile sanki Tully karakterinin özelliklerini diğer romanlarda gördüğümü ve şimdi asıl kişiye döndüğümü hissettim. Her romanda Tully’den bir parça bulabilirsiniz eğer dikkat ederseniz.

Kristin Hannah, bizi şaşırtmaya devam ediyor ve muhteşem anlatımı ve tanımlamalarıyla bizlerle yine. Bence anlatımı o kadar hoş ki hayal etmesi ve hissetmesi kolay oluyor. Müziklerinden mekânlarına her şeyi hissediyorsunuz. Önerim bence mendillerinizi hazırlayın ve okumaya başlayın, iyi okumalar 😉

Ateşböceğinin Şarkısı için Gökçe’nin yorumu;

Kristin Hannah hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Kristin Hannah’ın Morkitaplık’ta yer alan diğer romanları;

Ateşböceği Yolu

Kış Bahçesi

Gerçek Renkler

Gece Yolu

Sevgi Uğruna Yaptıklarımız

Evden Çok Uzakta

Kız Kardeşler Arasında